Rusya 4 yıl spor organizasyonlarından men edildi

Rusya, önümüzdeki dört yıl boyunca tüm uluslararası spor organizasyonlarından men edildi. Kararı Dünya Dopingle Mücadele Kurumu verdi.

DUVAR – Dünya Dopingle Mücadele Kurumu (WADA), Rusya’nın 4 yıl boyunca tüm uluslararası spor müsabakalarından men edilmesine karar verdi. Rusya böylece 2020 Tokyo Olimpiyatları ve 2022 FIFA Dünya Kupası’nda da yer alamayacak. Doping skandalına karışmamış sporcular, tarafsız bir bayrakla turnuvalara katılabilecek.

EURO 2020 ETKİLENMEYECEK

WADA icra komitesinin kararı İsviçre’nin Lozan kentinde düzenlenen toplantı sonrası açıklanırken, Rusya’nın kararı temyize götürmek için 21 gün süresi bulunduğu belirtildi.

UEFA’nın düzenlediği EURO 2020, WADA’nın ‘büyük spor organizasyonları’ listesinde yer almadığı için, Rusya’nın bu turnuvaya katılımı etkilenmeyecek. 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası’na ev sahipliği yapacak ülkeler arasında olan Rusya, St Petersburg kentinde birçok maça ev sahipliği yapacak.

MEDVEDEV: RUS KARŞITI HİSTERİ

Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev kararın açıklanmasının ardından yaptığı açıklamada, “Bu karar, halihazırda kronik bir biçim kazanmış olan Rus karşıtı histerinin devamıdır” dedi. Bir şekilde cezalandırılmış sporcularla ilgili bu tür kararların sık sık tekrarlandığını kaydeden Medvedev, ilgili kurumların, WADA’nın kararına itiraz etmesi gerektiğini söyledi.

Rus sporunda dopingle ilgili sorunların olduğuna da dikkat çeken Medvedev, “Spor alanımızda dopingle ilgili sorunlar var. Bu inkar edilemez” ifadesini kullandı.

Ne olmuştu?

Rusya’nın yıllardır bilinçli bir şekilde sporcularının doping yapmasına yeşik ışık yaktığı ve doping testlerinin sonuçlarının negatif çıkması için manipülasyonda bulunduğu ortaya çıkmıştı. Rusya ise suçlamaları reddetmişti. Ancak daha önce 67 Rus sporcunun, 2016 Rio Olimpiyatları’na katılmalarına izin verilmemişti. Bu sporcular arasında kadınlar sırıkla atlamada 2 kez olimpiyat şampiyonu olan Yelena Isinbayeva da vardı. (HABER MERKEZİ)