Finlandiya'da Sosyal Demokratların yeni lideri Sanna Marin, dünyanın en genç başbakanı olacak

Finlandiya'da koalisyonun büyük ortağı olan Sosyal Demokrat Parti'de lider değişti. Partinin yeni genel başkanı Sanna Marin, dünyanın en genç başbakanı olacak. Finlandiya'yı yönetecek koalisyonun ortakları da kadınlardan oluşuyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Finlandiya'da koalisyon ortaklarından Sosyal Demokrat Parti'nin liderliğine seçilen Ulaştırma Bakanı Sanna Marin, ülke tarihinin en genç başbakanı olarak göreve başlamaya hazırlanıyor. 34 yaşındaki Sanna Marin'in liderliğini üstlendiği Sosyal Demokratlar, beş partili koalisyonun en büyük siyasi hareketi. Bu hafta içerisinde göreve başlaması beklenen Marin, aynı zamanda Finlandiya siyasi tarihinin üçüncü kadın başbakanı oldu.

5,5 milyon nüfuslu Finlandiya'daki sistem, koalisyonun büyük ortağına liderin istifası sonrası yeni bir lider seçme yetkisi veriyor ve seçilen parti lideri başbakanlık görevini de üstleniyor. Marin'in başbakan olarak göreve başlamasıyla birlikte Finlandiya'daki beş koalisyon ortağının tümünün liderleri kadın olacak.

Dünyanın en genç başbakanı olduğunun hatırlatılması üzerine ise Marin, "Hiçbir zaman yaşımı ya da cinsiyetimi düşünerek hareket etmedim. Benim için önemli olan hâlâ siyasete atılma nedenlerim ve seçmenin son seçimlerde bize duyduğu güven" diye konuştu.

Geçtiğimiz hafta salı günü eski başbakan Antti Rinne artan tepkiler üzerine istifasını vermişti. Rinne, greve giden postane çalışanlarının taleplerine kulak vermemekle ve süreci iyi yönetememekle eleştiriliyordu. Parti liderliği için oylamayı az bir farkla kazanan Sanna Marin, gazetecilerin sorularını yanıtlarken, "Güveni yeniden tesis edebilmek için çok çalışmamız gerekiyor" dedi. (BBC Türkçe)