Madrid'den siyasetçilere iklim çağrısı: Harekete geçin

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Taraflar Konferansı'na (COP25) ev sahipliği eden Madrid'de iklim krizine karşı yüz binden fazla kişi protesto yürüyüşü yaptı.

DUVAR – 25. Birlemiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Taraflar Konferansı’nın (COP25) gerçekleştiği İspanya’nın başkenti Madrid’de, iklim değişikliğine karşı geniş katılımlı bir protesto gösterisi gerçekleşti. İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg’in de bulunduğu yürüyüşte, siyasetçilere “harekete geçin ve değişin” çağrısında bulunuldu.

.

Madrid’in merkezinde, “İklim için Yürüyüş” temasında yapılan yürüyüşe 800’den fazla sivil toplum kuruluşuyla sol görüşlü bazı siyasi partiler destek verdi. Aktör Javier Bardem ile şarkıcı Macaco gibi ünlüler de iklim değişikliğine karşı yürüyenler arasında yer aldı.

.

Thunberg, basının ve göstericilerin yoğun ilgisinden dolayı olası bir izdihamın önlenmesi için polisin tavsiyesiyle yürüyüş alanından ayrılmak zorunda kaldı.

.

‘ARTIK BİR DAKİKA BİLE BEKLEYEMEYİZ’

İsveçli 16 yaşındaki iklim aktivisti Greta Thunberg,karar vericilere şimdi somut harekete geçmeleri için baskı yapmak için Cuma sabahı Madrid’e geldi. Thunberg, gösteri öncesinde 4 aktivist gençle basın toplantısı düzenledi.

Kendisini, iklim değişikliğine karşı ortaya çıkan gençlik hareketinin küçük bir parçası olarak gördüğünü vurgulayan Thunberg, “Aktivistler olarak her geçen gün büyüyoruz ve daha çok çalışıyoruz. Bir yıldır aktif haldeyiz ama bu siyasi eyleme dönüşmüyor. Siyasetçiler harekete geçmeli, artık bir dakika bile bekleyemeyiz.” ifadesini kullandı.

“Sosyal adaletten konuşurken buna çevre adaletini de dahil etmemiz gerekir.” diyen İsveçli aktivist, 13 Aralık’ta sona erecek COP25’ten somut kararlar çıkmasını ve insanların iklim sorununa karşı daha bilinçli olmasını umut ettiğini vurguladı.

.

İklim değişikliğine karşı Thunberg öncülüğünde kurulan “Gelecek için Cumalar” adlı girişimin İspanya sorumlusu Alejandro Martinez de “Eğer siyasetçiler gerekli adımları atmazsa, gençler olarak hepimiz gelecekte hayatımızın nasıl etkilendiğini göreceğiz. İklim sorunu küresel ve Gelecek için Cumalar tüm dünyada var olan bir hareket” dedi.

Madrid’deki COP25’e ve gösteriye katılmak için katamaran ile 3 hafta süren yolculukla okyanusu geçerek Lizbon’a gelen Thunberg, birkaç gün bu kentte kaldıktan sonra 10 saatlik tren yolculuğuyla bu sabah Madrid’e gelmişti. (AA)