Londra'da dörtlü Suriye zirvesi kısa sürdü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson Suriye konusunu görüştü. Dörtlü zirve kısa sürdü.
Macron, Johnson, Erdoğan ve Merkel bir araya geldi. ( Cumhurbaşkanlığı / Murat Çetinmühürdar - Anadolu Ajansı )

DUVAR – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye konulu Dörtlü Zirve’de Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile bir araya geldi. NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’ne katılmak üzere İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirve için Başbakanlık Ofisi’ne gelişinde gazetecileri selamladı.

Zirve, yaklaşık 50 dakikada bitti. Cumhurbaşkanı Erdoğan toplantı sonrası “Gayet iyi geçti” dedi. Almanya Başbakanı Angela Merkel de “İyi ve yararlı bir görüşme yaptık” ifadelerini kullandı.

MACRON: BELİRSİZLİKLER ORTADAN KALKMADI

Fransa Cumhurbaşkanı Macron ise “Suriye konusunda tüm belirsizlikler ortadan kalkmadı. Önceliğin IŞİD ve terör ile mücadele olduğu konusunda bir irade var. Bu benim için önemli” dedi. Erdoğan ile ilişkisinin sorulması üzerine, Macron, “Onunla birebir görüşme fırsatım oldu. Herkese saygım var. Biri hakkında saygısızlık yaptığımı duymadınız. Herkes kendi sorumluluğunu alır. Türkiye’nin büyük bir ülke olduğunu düşünüyorum. Türk halkına derin saygım var” yanıtını verdi.

Toplantıya Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, MİT Başkanı Hakan Fidan ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da katıldı. (Londra/AA)