Venedik'te 'özerk yönetim' referandumda reddedildi

İtalya'nın turizm merkezlerinden biri olan ve son dönemde su baskınlarıyla gündeme gelen Venedik'te 'özerklik' için sandık başına gidildi. Katılım oranı yüzde 21'de kalınca teklif reddedilmiş sayıldı.

DUVAR – İtalya’nın turizm merkezlerinden biri olan ve son dönemde su baskınlarıyla gündeme gelen Venedik’te ‘özerklik’ için sandık başına gidildi. Ancak katılım oranının yüzde 21’de kalması sonucunda, kentin ikiye bölünmesi teklifi son 40 yılda beşinci kez reddedilmiş sayıldı.

Referandumda, kanallar kenti Venedik’in anakaradaki Mestre’den ayrılması oylandı. Sandığa gidenlerin büyük çoğunluğu ‘ayrılma’ yönünde oy kullansa da, katılım oranının mevcut belediyenin de çağrısıyla yüzde 50’nin altında kalması üzerine bu sonuç geçersiz sayıldı. Dolayısıyla Venedik’in yönetiminde bir değişikliği gidilmeyecek.

11 adadan oluşan Venedik, Benito Mussolini’nin faşist rejiminin 1926 tarihli kararıyla, anakaradaki sanayi kenti Mestre’yle birleştirilmişti. Ancak Venedik’in yerleşik nüfusu yıllar içinde azaldı; buna paralel olarak Mestre’de yaşayanlar arttı ve bu bölgedeki sanayi tesisleri de çoğaldı. Tüm bunlar tarihi ve turistik Venedik adasına ayrılan bütçenin azaltılıp Mestre’ye yatırım yapılmasına yol açtı. Venedikli ayrılıkçılar da, daha fazla bütçe getireceği iddiasıyla bölünmeyi savunuyordu. Ayrılıkçılar, Venedik’i felç eden son su baskınlarıyla referanduma katılımın daha yüksek olmasını da umuyordu.

Venedik’te 1979, 1989, 1994 ve 2003’te yapılan referandumlarda da aynı sonuç çıkmıştı. (DIŞ HABERLER)