DÜNYA

Hindistan'da cinsel saldırıya uğradıktan sonra yakılarak öldürülen veteriner için protesto

Hindistan'da birden fazla kişinin cinsel saldırısına uğradıktan sonra yakılarak öldürülen veteriner için binlerce protestocu polis karakolu önünde toplandı. Protestocular "İcraat ve adalet istiyoruz" pankartları taşıdı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Hindistan'da 27 yaşında bir veterinerin birden fazla kişinin cinsel saldırısına uğradıktan sonra yakılarak öldürülmesi üzerine binlerce protestocu polis karakolu önünde toplanarak katillerden hesap sorulmasını talep etti. Polis yetkilileri üç memuru açığa aldıklarını açıkladı. Veterinerin aile üyeleri siyasetçilerden ve kolluk kuvvetlerinden gelen ziyaret taleplerini reddederek yetkilileri bu tür olaylara karşı harekete geçmeye çağırdı.

Polis yetkilileri, veterinerin öldürülmeden önce birden fazla kişinin cinsel saldırısına uğradığını açıklamıştı. Soruşturma kapsamında dört erkek gözaltına alındı. Erkeklerden ikisinin ailesi, suçlu bulunmaları durumunda oğullarının cezalandırılması çağrısında bulundu. The Press Trust of India'ya konuşan annelerden biri "Ne ceza gerekiyorsa verilsin. Benim de kızım var" dedi.

BİNLERCE KİŞİ PROTESTOLARA KATILDI

Haydarabad'ta olayın gerçekleştiği kenar mahallenin polis karakolu önünde Cumartesi günü düzenlenen protestoya katılan binlerce kişi, zanlıların idam edilmesi çağrısında bulundu. Hint yasalarına göre adı açıklanmayan maktulü anmak için ülke genelinde çok sayıda kentte etkinlikler düzenlendi.

Maktulün yaşadığı Haydarabat'taki Şamşabat mahallesine girişleri engelleyen protestocular "Medyayı, polisi ve yabancıları istemiyoruz. İcraat ve adalet istiyoruz" pankartları taşıdı. Ana muhalefetteki Kongre Partisi Genel Sekreteri Priyanka Gandhi Vadra "Toplum olarak bu tür korkunç olaylar karşısında konuşmaktan fazlasını yapmalıyız" dedi ve ekledi: "Zihinlerimiz kadınların her gün karşı karşıya kaldığı vahşeti reddedecek şekilde sarsılmalı."

Başbakan Narendra Modi ise konuyla ilgili henüz bir açıklama yapmadı. Olayın yaşandığı mahallenin karakolunda üç polis memuru, maktulün kaybolduğunun bildirilmesinin ardından yeterince hızlı harekete geçmedikleri gerekçesiyle açığa alındı. Veterinerin Ulusal Kadın Komisyonu'na konuşan yakınları, polislerin 27 yaşındaki kadının sevgilisine kaçmış olabileceğini ima ettiğini aktardı.

NE OLMUŞTU?

Veteriner Çarşamba günü yerel saatle 18.00'de doktora gitmek üzere motosikletiyle evden çıktı. Daha sonra ailesini telefonla arayan kadın, lastiğinin patladığını, bir kamyon şoförünün kendisine yardım etmeyi teklif ettiğini, bir karayolu gişesi yakınlarında beklediğini söyledi. Yakınlarının bu konuşmadan sonra kadınla iletişime geçme girişimleri bir sonuç vermedi.

Maktulün cesedi Perşembe sabahı bir sütçü tarafından bir üst geçidin altında, yakılmış bir halde bulundu. Hint yasalarına göre cinsen saldırıya uğrayanların isimleri öldükten sonra dahi açıklanamıyor. Fakat veterinerin adı Twitter'da olayı protesto edenlerin kullandığı etiketlerle ülke gündeminin ilk sırasına yerleşti. Hindistan'da Aralık 2012'de genç bir kadına başkent Delhi'de bir otobüste birden fazla kişinin cinsel saldırısına uğradıktan sonra öldürülmesinin ardından kadınlara yönelik cinsel şiddet ülke gündeminde en çok tartışılan konulardan biri haline geldi. (BBC Türkçe)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR