Irak protestoları: İran konsolosluğu ateşe verildi

Iraklı protestocular, Necef kentindeki İran konsolosluk binasını ateşe verdi. Protestocular "İran, Irak'tan defol" sloganları attı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Irak'ın güneyindeki Necef kentinde hükümet karşıtı göstericiler, ülkedeki İran etkisini protesto etmek amacıyla İran konsolosluk binasını ateşe verdi. Göstericiler, "İran, Irak'tan defol" sloganları attı. Konsolosluk çalışanlarının, bina protestocular tarafından basılmadan kısa süre önce kaçmayı başardığı belirtildi.

Yaklaşık üç hafta önce Kerbela'daki İran konsolosluk binası da Iraklı protestocuların saldırısına uğramıştı. Irak'ta iki aydır devam eden sokak gösterilerinde şu ana kadar 300'den fazla kişi hayatını kaybetti.

.

Gösterilere katılan protestocular yolsuzlukların sonlandırılmasını, daha fazla istihdam ve daha iyi kamu hizmetleri talep ediyor. Gösteriler daha çok ülkenin güney bölgelerinde ve başkent Irak'ta yoğunlaşmış durumda. Protestocular Irak hükümetinin Tahran'ın etkisi altında olduğunu da söylüyor ve İran'ın ülkenin iç işlerinden çekilmesi gerektiğini savunuyor.

.

Bir yıldan biraz daha uzun süredir iktidarda olan Başbakan Adil Abdülmehdi, geçen yıl reform sözleri vermiş olsa da vaat edilen reformlar hayata geçirilmiş değil. Yüksek işsizliği protesto etmek için 1 Ekim'de sokaklara çıkan genç Iraklılar, ülkede yolsuzluğun da yaygın olduğunu iddia ediyordu. Başkent Bağdat'ta başlayan gösteriler kısa sürede ülkenin önemli bir kısmına yayılmış durumda. (BBC Türkçe)