Hong Kong'da yerel seçimlere rekor katılım

Beş aydır hükümet karşıtı protestolarla sarsılan Hong Kong yerel seçimler için sandık başında. 'Çin'in kuklası' olmakla suçlanan Carrie Lam yönetimi için referandum niteliğindeki oylamaya rekor düzeyde katılım var.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Çin'in Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nde halk, beş aydır hız kesmeyen hükümet karşıtı protestoların gölgesinde yerel seçimler için sandık başında. Rekor oranda seçmenin katıldığı belirtilen seçim, 'Çin'in kuklası' olmakla suçlanan ve protestolarla sarsılan Carrie Lam yönetimi için referandum niteliği taşıyor.

SEÇMEN SAYISI ÜÇ KART ARTTI

Yerel saatle 07.30'da başlayan yerel seçimler rekor düzeyde katılımla sürüyor. Öğlen saatlerine kadar 1.5 milyon seçmenin oy kullandığı açıklandı. Dört yıl önce yapılan seçimlerde toplam 1 milyon 470 bin kişi oy kullanmıştı, bu yıl ise 4 milyon 100 bin seçmen oy kullanmak amacıyla başvuruda bulundu.

Oy verme işlemleri nedeniyle gösterilere ara verilen Hong Kong'da seçimler de sakin geçiyor. Hong Kong yönetimi seçim güvenliğinin sağlanması için 31 bin kolluk gücünün hazır bekletildiğini duyurdu. Yarı özerk yönetim başkanı Carrie Lam oyunu kullandığı seçim merkezinde yaptığı açıklamada, son günlerde protestoların nispeten azaldığını belirterek bu durumun devam etmesini umduğunu kaydetti. Lam, seçim sonuçlarının yeni bir başlangıca neden olmasını dilediğini söyledi.

18 seçim bölgesinden 452 sandalye için yarışacak adaylardan ipi önde göğüsleyenler, temsil ettikleri bölgelerde yaşayan vatandaşlar adına 1200 kişilik komiteye girerek, hükümeti belirlemek üzere oy verme hakkına da sahip olacak. Belediye meclislerinde toplam 479 sandalye bulunuyor. Bunlardan 27'si seçim dışı anayasal süreçlerle belirleniyor, geri kalanı ise sandıktan çıkıyor.

Seçimde kazanan adaylar, görevlerine yeni yıldan itibaren başlayacak. Hong Kong'da belediye meclis üyeleri, hükümetin seçilmesinde söz sahibi olmalarının yanı sıra altyapı, sağlık ve ulaşım gibi kamu hizmetlerini yürütme görevini de üstleniyor.

Yerel seçimler 'Çin'in kuklası' olmakla suçlanan Carrie Lam için bir güven oylaması anlamına geliyor. Hong Kong'da haziran ayından beri devam eden gösterilerin hedefinde Lam da bulunuyor. Göstericiler Çin'in Hong Kong üzerindeki etkisinin kalkmasını talep ediyor. Lam ise bu yönde bir adım atmıyor. Seçimlerden çıkacak sonuç halkın Lam'a verdiği desteğin boyutunu da ortaya koyacak.

Lam'ın yönetimine tepkili olan eylemciler, Pekin yanlılarının baskın olduğu mevcut siyasi havayı değiştirmek için belediye meclis üyeliği seçimini büyük fırsat olarak görüyor.

7 milyon 400 bin nüfuslu otonom bölgede yerel seçimler dört yılda bir yapılıyor. (Sputnik)