Rusya: Kaçan IŞİD'liler örgütü güçlendirebilir

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Oleg Sıromolotov, Türkiye'nin Suriye'de düzenlendiği harekattan sonra serbest kalan IŞİD'lilerin 'örgütün askeri potansiyelinin yeniden güçlenmesine etki edebileceğini' söyledi. Yüzlerce IŞİD militanının kaçtığını söyleyen Sıromolotov, "Bölgede aktif askeri operasyonların yeniden başlamasına izin verilmemeli" ifadelerini kullandı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Oleg Sıromolotov, Suriye'de Türkiye'nin harekatı sırasında serbest kalan IŞİD'lilerin sayısı ile ilgili net bilgi olmadığını belirterek "Elimizdeki verilere göre, cezaevlerinden kaçan birkaç yüz IŞİD’liden söz ediyoruz” dedi.

Sputnik’e konuşan Sıromolotov, "Rusya’nın bu durumdan büyük endişe duyduğunu" belirterek, “Serbest kalan IŞİD militanları örgütün askeri potansiyelinin yeniden güçlenmesine etki edebilir. Genel anlamda Fırat Nehri’nin doğusundaki gerginliğin tırmanması ve yabancı güçlerin Suriye’de yasadışı olarak bulunmasından dolayı bu mümkün. Gerginliğin tırmanmasının nedenlerinden biri de etnik ve mezhepler arası karşıtlıkların körüklenmesi oldu” dedi.

Sıromolotov’a göre, bu tehdidin ortadan kaldırılması ve IŞİD’in yeniden canlanmasını önlemek için, bölgede aktif askeri operasyonların yeniden başlamasına izin verilmemeli ve Suriye’nin toprak bütünlüğü ile egemenliğinin tesis edilmesi için katkıda bulunulmalı. Oleg Sıromolotov, “Bu, özellikle de Rusya ile Türkiye arasındaki 22 Ekim tarihli Soçi mutabakatı ile amaçlanan bir durum. Mutabakat, kararlı bir şekilde uygulanmaya devam ediyor” dedi. (Kaynak: Sputnik)

Rusya'dan Çavuşoğlu'na Suriye tepkisi: Sözlerini şaşkınlıkla karşıladıkRusya'dan Çavuşoğlu'na Suriye tepkisi: Sözlerini şaşkınlıkla karşıladık