Gazze'de ateşkes öncesi saldırılar: Aynı aileden sekiz Filistinli öldü

İsrail ve İslami Cihad arasında süren çatışmaların ardından Gazze'de ateşkes ilan edildi. Filistinli kaynaklar, ateşkesin ilanından önce İsrail'in düzenlediği hava saldırısında sekizi aynı aileden olmak üzere, 32 Filistinli'nin hayatını kaybettiğini dile getirdi.
Fotoğraf: Arşiv

DUVAR – Filistinliler, çatışmaların sona ermesi öncesi İsrail’in düzenlediği hava saldırısında sekiz kişilik bir ailenin hayatını kaybettiğini bildirdi. Filistinli kaynaklara göre, İsrail’in İslami Cihad’ın bir liderini öldürmesiyle başlayan saldırılarda 32 Filistinli hayatını kaybetti. İsrail ise ölenlerin 20’den fazlasının militan olduğunu savundu ve ateşkes sonrası da ülkenin güneyine Gazze’den roket atıldığını açıkladı. Her iki taraftan hastane kaynakları, karşılıklı saldırılarda onlarca Filistinli ve İsrailli’nin de yaralandığını bildirdi. İsrail ordusu, İslami Cihad’ın ateşkes öncesi 400’den fazla roket attığını ve örgüt hedeflerine hava saldırıları düzenlediklerini açıkladı.

Çatışmalar, İsrail’in Salı günü sabahın erken saatlerinde düzenlenen saldırıda İslami Cihad komutanı Baha Ebu El Ata’yı öldürmesiyle başlamıştı. İsrail, El Ata’nın Gazze’den fırlatılan çok sayıda roketin sorumlusu olduğunu ve bir saldırı hazırlığı yaptığını savunuyordu.

‘ÖLENLERİN HEPSİ SİVİL’

En kanlı saldırıysa dün gece saatlerinde, İsrail’in Gazze’nin orta kesimlerindeki Deyr-el Balah’taki bir eve düzenlediği hava akını oldu. Gazze’yi yöneten Hamas’a bağlı Sağlık Bakanlığı, saldırıda hayatını kaybeden aynı aileden sekiz kişinin hepsinin sivil olduğunu ve ölenler arasında bir çocuk ile bir kadının da bulunduğunu açıkladı.

İsrail ordusu ise saldırıda bir roket biriminin başında bulunan İslami Cihad komutanı Rasim Ebu Malhous’un öldürüldüğünü savundu. BM Ortadoğu Barış Elçisi Nickolay Mladenov, ateşkesin başlamasının ardından, hem örgütün hem de Mısır’ın “Gazze ve çevresindeki en tehlikeli gerilimin bir savaşa dönüşmesini önlemek için çok sıkı çalıştığını” söyledi.

NE OLMUŞTU?

İslami Cihad sözcüsü Musab el-Bureym,  yaptığı açıklamada, İsrail ile Mısır ara buluculuğunda Gazze’de ateşkesin sağlandığını duyurmuştu. Bureym, ateşkesin, İslami Cihad’ın daha önce öne sürdüğü şartlar doğrultusunda gerçekleştiğini ifade etti. İslami Cihad Hareketi Genel Sekreteri Ziyad en-Nahhale, daha önce yaptığı açıklamada, ateşkes sağlanması için ‘suikastların durdurulması, Gazze sınırında düzenlenen Büyük Dönüş Yürüyüşü gösterilerine katılanların hedef alınmaması ve 2018’in sonunda Mısır, Katar ve Birleşmiş Milletler (BM) ara buluculuğunda Gazze’deki ablukanın kaldırılması konusunda İsrail’le varılan uzlaşmanın uygulanması’ şartlarını getirdiklerini söylemişti. (BBC Türkçe/AA)