AB, Türkiye'ye yaptırımların çerçevesini belirledi

AB, Kıbrıs açıklarındaki doğalgaz arama çalışmaları nedeniyle Türkiye'ye uygulanması planlanan yaptırımların çerçevesini belirledi. Karara göre arama çalışmalarına katılan kurum ve bireylere yatırım uygulanabilecek.

DUVAR – Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin dışişleri bakanları, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki doğalgaz arama çalışmaları nedeniyle, seyahat yasağı ve şahısların mal varlıklarının dondurulmasını içeren yaptırımlar için yasal bir çerçeve oluşturulması konusunda anlaştı. Yaptırımlara tabi tutulacak isimlerin ise daha sonra duyurulacağı belirtildi.

BBC Türkçe’nin haberine göre, AB dışişleri bakanları kararın, “Doğu Akdeniz’de hidrokarbon çıkarmak için ruhsatsız arama faaliyetlerinden sorumlu veya bu faaliyetlerde bulunan birey ve kurumlara yaptırım uygulanmasını mümkün kılacağını” açıkladı. Ayrıca birey ve kuruluşlara, yaptırım kapsamına girenlere fon sağlama yasağı getirilecek.

AB dışişleri bakanları geçtiğimiz 15 Temmuz’da da yaptırım kararı almıştı. Karar, Türkiye’nin AB’den 2020’de alması öngörülen katılım öncesi mali yardımlarda kesintiye gidilmesini, ortaklık konseyi gibi ekonomi ve ticari ilişkilere ilişkin kurumsal ve yine üst düzey siyasi diyaloğun askıya alınmasını öngörüyordu.