'El Chapo'nun oğlunu yakalayan polise 150 kurşunla infaz

'El Chapo' lakaplı Meksikalı uyuşturucu baronu Joaquin Guzman'ın oğlu Ovidio Guzman Lopez'i yakalayan polislerden biri, bir otoparkta 150 kez kurşunlanarak öldürüldü. Ovidio Guzman Lopez tutuklanmasının ardından, uyuşturucu çetesinin kenti savaş alanına çevirmesi üzerine 'daha fazla can kaybı yaşanmaması için' serbest bırakılmıştı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - 'El Chapo' lakaplı Meksikalı uyuşturucu baronu Joaquin Guzman'ın oğlu Ovidio Guzman Lopez’i geçen ay gözaltına alan ekibin içinde yer alan bir polis, park yerinde 150 kurşunla öldürüldü. Uyuşturucu çetesi üyesi en az iki kişi, kullandığı otomobili takip ettikleri polis memurunun üzerine otomatik silahlarla aralıksız 30 saniye boyunca ateş etti.

Meksika basını, üst düzey polis memuru Eduardo N.'nin, Lopez’i tutuklama girişiminde bulunan güvenlik güçleri arasında yer aldığını duyurdu. Meksikalı uyuşturucu baronu Joaquin Guzman'ın oğlu Ovidio Guzman Lopez’in geçen ay yakalanması üzerine kartel üyeleri kenti savaş alanına çevirmiş ve güvenlik güçleri, 'daha fazla can kaybı yaşanmaması için' geri adım atarak, ABD'de arananlar listesinde bulunan El Chapo’nun oğlunu serbest bırakmıştı.

'El Chapo' (Bücür) olarak da bilinen Guzman, Meksika'da 2006 yılından bu yana ülkeyi saran 'uyuşturucu savaşları'nın ön çok bilinen isimlerinden. Meksika'da tutuklandıktan bir yıl sonra, 2017'de, yargılanmak üzere ABD'ye iade edilmişti.

'El Chapo'nun ABD'ye tonlarca eroin, kokain, esrar ve metamfetamin kaçırdığı ifade ediliyor. Öyle ki, Guzman, kaçakçılık ve şiddet eylemleri başta olmak üzere yaptığı yasa dışı işlerin büyüklüğü nedeniyle Pablo Escobar'dan sonra en kötü şöhretli kartel şefi olarak tanınıyor. (Kaynak: Euronews)