DÜNYA

'Kongo Terminatörü'ne 30 yıl hapis

Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde 2002-2003 yıllarındaki çatışmalarda savaş suçlarından sorumlu olan ve 'Terminatör' olarak nitelenen Bosco Ntaganda, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde (UCM) 30 yıl hapisle cezalandırıldı. Mahkeme tarihinin en ağır cezasını verirken, 'cinsel köleliği' de ilk kez suç kapsamında tuttu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM), savaş suçu ve insanlığa karşı suç işlemekten mahkum olan Kongo Demokratik Cumhuriyeti'ndeki isyancı M23 hareketinin lideri Bosco Ntaganda'ya 30 yıl hapis cezası verdi.

Hollanda'nın Lahey kentindeki duruşmada kararı açıklayan hakim Robert Fremr, Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde 2002-2003 yıllarındaki çatışmalarda 'yüzlerce sivili öldürme', 'çok sayıda kadına tecavüz etme ve ettirme', 'kadınları cinsel köle olarak kullanma' ve 'çocukları savaştırma' dahil 18 savaş suçu ve insanlığa karşı suç işlemekten sorumlu tutulan Ntaganda'nın 30 yıl hapisle cezalandırıldığını açıkladı.

İşlediği suçlar nedeniyle "Terminatör" olarak nitelenen Bosco Ntaganda'ya, Roma Statüsü altında en yüksek cezanın verildiğini belirten Fremr, Ntaganda'nın 22 Mart 2013'ten 7 Kasım 2019'a kadar hapiste bulunduğu sürenin aldığı cezadan düşüleceğini açıkladı. Robert Fremr, Ntaganda'nın, kararın temyizi için 30 gün içinde başvuru yapma hakkı bulunduğunu da ifade etti.

UCM TARİHİNİN EN YÜKSEK CEZASI

Bu karar, UCM'nin kendi tarihinde verdiği en yüksek ceza özelliğini taşıyor. Aynı zamanda, UCM ilk kez bir kişiye 'cinsel kölelik' suçlamasından da ceza verdi.

UCM'nin 2006'da hakkında tutuklama kararı çıkardığı Bosco Ntaganda, 2013'ün Ocak ayında Ruanda'nın başkenti Kigali'deki ABD Büyükelçiliğine sığınmış, burada UCM savcılarına teslim edilmişti. Kongo Demokratik Cumhuriyeti ordusunda general olmasının yanı sıra dört isyancı örgüt için de savaşan Ntaganda'nın davası, ''UCM'deki en büyük ve karmaşık davalardan biri'' olarak görülmüştü.

Mahkeme heyeti, 8 Temmuz 2019'da Bosco Ntaganda'yı ''savaş suçu ve insanlığa karşı suç işlemek''ten mahkum etmiş, belirlenecek cezanın daha sonra verileceğini belirtmişti. (AA)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR