Bolivya'da belediye başkanını kaçırıp sokakta eziyet ettiler

20 Ekim'deki devlet başkanlığı seçimlerinden bu yana iktidar yanlılarıyla muhalif protestocular arasındaki gerilimin sürdüğü Bolivya'da, iktidar partili bir belediye başkanına saldırı düzenlendi. Muhalif eylemciler, Patricia Arce'ı sokaklarda yalınayak gezdirip üzerine kırmızı boya döktü; zorla saçları kesilen belediye başkanına bir de istifa mektubu imzalatıldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Latin Amerika ülkesi Bolivya'da, 20 Ekim'de düzenlenen devlet başkanlığı seçimlerinden bu yana devam eden protestolar giderek şiddete dökülüyor. Son olarak, küçük bir kasabanın iktidar partili belediye başkanı muhalif protestocularca hedef alındı.

İktidardaki solcu Mas Partisi'nin üyesi olanyal, Vinto kasabasının sokaklarında yalın ayak sürüklendi, üzerine kırmızı boya döküldü ve saçları zorla kesildi. Protestocular Arce'ı birkaç saat sonra polise teslim etti.

Bolivya'da en az üç kişinin yaşamını yitirdiği eylemler, 2006'dan beri iktidarda olan solcu Devlet Başkanı Evo Morales'in kılpayı farkla kazandığı açıklanan seçimlerden sonra patlak verdi. Oy sayımının açıklama yapılmaksızın 24 saatliğine durdurulması sonrası sokağa dökülen eylemciler, sonuçlarla muhalefet adayı Carlos Mesa'nın aleyhine olacak şekilde oynandığını savunuyor.

Belediye başakanı Arce'a yönelik saldırı da, hükümet yanlısı göstericilerin bir köprüde barikat kurduğu Vinto kasabasında yaşandı. Kasabada iki muhalif göstericinin öldürüldüğü söylentisi yayılırken, eylemciler Arce'ı iktidar yanlısı göstericileri barikatları kırmak için otobüslerle getirmekle de suçladı. Arce, "katiller" sloganı eşliğinde yalın ayak köprüye doğru sürüklendi; burada yere çömelmeye zorlandı, üzerine boya döküldü, saçları kesildi. Eylemciler Arce'a zorla bir istifa mektubu da imzalattı. (DIŞ HABERLER)