Tayland Kralı, 'resmi metresinin' unvanını geri aldı

Tayland Kralı Maha Vajiralongkorn, 'resmi metresi' ilan ettiği eski yakın korumasına verdiği soyluluk unvanlarını geri aldı. Kraliyetten yapılan resmi açıklamada "Kraliyet, metresin davranışlarının saygısız olduğu kanısına vardı" ifadeleri yer aldı.

DUVAR – Tayland Kralı Maha Vajiralongkorn, birkaç ay önce ‘resmi metresi’ ilan ettiği eski yakın koruması olan Sineenat Wongvajirapakdi’ye verdiği unvanları geri aldı. Sıra dışı yaşam tarzıyla dikkat çeken 67 yaşındaki Kral Maha, mayısta eski koruması olan 41 yaşındaki Kraliçe Suthida’yla evlenmiş, iki ay sonra 34 yaşındaki Sineaat’a ‘resmi metres’ ve soyluluk unvanı vermişti. ​Ancak, Wongvajirapakdi’ye ilişkin Kraliyetten yapılan resmi açıklamaya göre, genç kadın tüm ayrıcalıklarını kaybetti.

Bunun nedeni ise Wongvajirapakdi’nin ‘aşırı hırslı’ olması ve ‘kendini kraliçenin statüsüne yükseltmeye çalışması’ olarak açıklandı. Açıklamada, “Kraliyet metresin davranışlarının saygısız olduğu kanısına vardı” ifadeleri kullanıldı.

​​Kral Maha’nın 67’inci yaş gününe denk gelen törende, resmi metresi Sineenat’a, aralarında Chula Chom Klao ve Beyaz Fil de olan dört nişan takmıştı. Törende Kral Maha’ya üç ay önce evlendiği eşi Suthida Vajiralongkorn da eşlik etmişti. Tören sırasında Sineenat’ın, Tayland Kralı Maha’nın ayaklarına kapandığı görüntüler sosyal medyanın gündemine oturmuştu.

Tayland Kralı’nın kendisini resmi ‘metresi’ olarak ilan etmesinin ardından, Tayland’da mutlak monarşiden parlamenter monarşiye geçilen 1932 yılından bu yana ilk kez bir hükümdar resmen çok eşli olmuştu. Tayland Kralı Maha’nın ‘resmi metresi’ unvanına sahip olan Sineenat Wongvajirapakdi daha önce Ananda Mahidol Askeri Hastanesi’nden hemşire olarak çalışıyordu.

Kralı Maha, daha önce de kişisel güvenlik ekibinin başkan yardımcısı olan koruması General Suthida’yla evlenmişti. Evliliğin ardından eşi Suthida’ya ‘Kraliçe’ unvanı vermişti.
Saray muhafızlığına 2013 yılında katılan ve ilerleyen yıllarda kralın özel koruma birliğinin komutanı olan Suthida’ya, kral tarafından orgeneral unvanı verilmişti.

Kraliçe Suthida, 2016’da tahta çıkan Kral Maha Vajiralongkorn’un dördüncü eşi. Kral, önceki eşinden 2014 yılında boşanmıştı. (Kaynak: Sputnik)