Mısır, Arap Birliği'ni Türkiye'ye karşı acil toplantıya çağırdı

Mısır, Türkiye'nin Suriye'de başlattığı harekatı kınayarak Arap Birliği'ni acil toplantıya çağırdı. Mısır Dışişleri'nin açıklamasında harekat, 'kardeş bir Arap devletinin egemenliğine karşı kabul edilemez bir saldırı' olarak nitelendi.
Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi

DUVAR – Mısır yönetimi, Türkiye’nin Suriye’de başlattığı Barış Pınarı Harekatı’nı kınadı. Mısır Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında ‘Türkiye’nin Suriye topraklarına yönelik saldırganlığının en sert ifadelerle kınandığı’ belirtildi.

Mısır Dışişleri harekatı, ‘kardeş bir Arap devletinin egemenliğine karşı küstahça ve kabul edilemez bir saldırı’ olarak niteledi.

Mısır’ın, Suriye’nin üyeliğini iç savaşın başlarında askıya alan Arap Birliği’ni acil toplantıya çağırması da dikkat çekti.

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Geyt bugün yaptığı yazılı açıklamada olası harekatın ‘Suriye’nin doğusunda ve kuzeyinde daha fazla ihtilafa yol açma ihtimali bulunduğunu’ belirtmiş, harekatı ‘Suriye’nin egemenliğinin ihlal edilmesi’ olarak tanımlamıştı.

IRAK VE SUUDİ ARABİSTAN’DAN KINAMA MESAJI

Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, Twitter hesabından yaptığı paylaşımla harekatı kınadı ve IŞİD militanlarının bu durumdan faydalanacağı yorumu yaptı.

Suudi Arabistan resmi televizyonun haberine göre Suudi Arabistan da harekatı kınadı ve endişe verici olduğunu belirtti. Son olarak Birleşik Arap Emirlikleri ve Kuveyt de Türkiye’yi kınadı. (DIŞ HABERLER)