İsveç Kralı 5 torununu 'kraliyet dışı' bıraktı

Vergiden korunmak için torunlarının ünvanını düşürdü. 'Sıradan' bir hayat sürecekler.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İsveç Kralı 16. Gustaf, kraliyet ailesinin vergi mükelleflerine yükünün arttığı eleştirileri üzerine beş torununun ilerde sarayda görev üstlenmeyeceğini açıkladı. Kralı 16. Gustaf'ın kararıyla, yaşları bir ile beş arasında değişen çocuklar dük ya da düşeslik unvanlarını koruyacak ancak "Prens" ya da "Prenses" olarak anılmayacak. Karar, tahtın varislerinden olan iki torunu, Prenses Estelle ve Prens Oscar'ı kapsamıyor.

ÖDENEKTEN YARARLANAMAYACAKLAR 

İsveç Kraliyet Mahkemesi tarafından açıklanan kararla, Prens Carl Philip'in iki oğluyla, Prenses Madeleine'in üç çocuğu kraliyet ailesi üyelerine yıllık olarak verilen ödenekten yararlanamayacak. İsveç Kraliyet Ailesi uzmanı Roger Lundgren, kararın ailenin genişlemesiyle ilgili kaygıların artmasıyla bağlantılı olduğunu belirterek, "Parlamento birkaç yıl önce monarşiyle ilgili düzenlemeleri gözden geçireceğini açıklamıştı. Bunlardan biri de kraliyet ailesinin büyüklüğüydü" dedi.

'SIRADAN' BİR HAYAT SÜRECEKLER

İsveçli tarihçi Dick Harrison da kararı monarşinin modern zamanın ihtiyaçlarıyla uyumlu hale getirilmesi çabası olarak değerlendirdi. Dick Harrison, kraliyet ailesinin son 100 yıldakinden daha büyüdüğünü belirterek kamuoyunun bu kadar çok kraliyet ailesi üyesine para ödenmesini ya da bu kişilerin resmi görevler üstlenmesini sorgulamaya başladığına dikkat çekti. Harrison, beş torunun "kraliyet kulübü"nün üyesi olmaya devam edeceklerini ama artık sıradan bir hayat süreceklerini söyledi.

İsveç, Avrupa'da İngiltere, Norveç, Danimarka, İspanya, Hollanda ve Belçika gibi meşruti monarşiyle yönetiliyor. Gelenekler ve kraliyet görevleri üstlenen kişilerin sayıları ise ülkelere göre değişiyor. (BBC Türkçe)