Endonezya'da 800 bin hektar orman yandı

Endonezya'nın Sumatra Adası'nda Temmuz ayından bu yana devam eden yangınlarda, 800 bin hektarlık alan tahrip oldu. Yangınların gerçekleştiği Riau eyaletinde, hava kirliliği yüzünden acil durum ilan edildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Endonezya'da Temmuz ayından bu yana devam eden orman yangınları 800 bin hektardan fazla alanı tahrip etti. Yangınlara, çiftçilerin ve işletmelerin palm yağı üretimi için izinsiz yaktığı ateşlerin sebep olduğu biliniyor.

Endonezya hükümeti, yangınlardan dolayı ölen kişilerin sayısını paylaşmıyor. Orman yangınları, hafta sonu ülkenin bir bölgesinde gökyüzünün kırmızıya dönmesine yol açtı.

Yangın bölgesine giden Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo, 5 binden fazla kişinin yangın kontrol ekiplerine dahil edildiğini söyledi ve hükümet 1 milyona yakın maske dağıttı. Geçen hafta Malezya'da hava kirliliğinden ötürü yüzden fazla okul kapanmak zorunda kalmıştı. Endonezya'da tarla açmak için ormanlık araziyi izinsiz bir şekilde yakan 185 kişi gözaltına alındı.

ACİL DURUM İLAN EDİLDİ

Endonezya'da Sumatra Adası'ndaki Riau eyaletinde devam eden orman yangınlarının neden olduğu hava kirliliğinin artması üzerine acil durum ilan edildi. Republika gazetesinin haberine göre, Riau Eyaleti Valisi Syamsuar, hafta sonundan bu yana yayılan yoğun duman sonucu artan hava kirliliğinin insan sağlığını tehdit etmesi üzerine 31 Ekim'e kadar acil durum ilan ettiklerini belirtti.

Hava kirliliğinin devam etmesi halinde acil durumu uzatabileceklerini ifade eden Syamsuar, kirliliğin yoğun olduğu bölgelerdeki insanları tahliye edeceklerini ifade etti. Syamsur, hamile kadınlar, çocuklar ve astım gibi solunum yolu rahatsızları olanların hastanelere sevk edileceğini kaydetti. Yoğun duman bulutlarının kapladığı bölgelerde gökyüzü zaman zaman kırmızıya dönerken, ''riskli'' seviyelere yükselen hava kirliliği insan sağlığı ve günlük yaşamı da olumsuz etkiliyor.

Diğer yandan Sumatra ve Borneo adalarında da temmuzdan bu yana devam eden orman yangınlarıyla mücadele amacıyla Riau, Jambi, Güney Sumatra, Batı, Doğu ve Orta Kalimantan eyaletlerinde ekim sonuna kadar acil durum ilan edilmişti. Yangınlara, özellikle mayıs-eylül aylarında yaşanan kurak mevsimin yanı sıra çiftçiler ve arazi işleten bazı işletmelerin devletin izni olmadan arazi açma ve anız yakmak amacıyla yaktığı ateşler neden olabiliyor. (DIŞ HABERLER/AA)