Gerilim tırmanıyor: ABD Suudi Arabistan'daki saldırıdan İran'ı sorumlu tuttu

Donald Trum yönetimi, Suudi Arabistan’daki iki petrol tesisine yapılan saldırıdan İran’ı sorumlu tuttu. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, 'Tahran’ın Suudi Arabistan’a yönelik 100’e yakın saldırının arkasında olduğunu' savundu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Suudi Arabistan’daki iki petrol tesisine yapılan saldırı konusunda doğrudan İran’ı suçladı. Pompeo, 'İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’in diplomasi yapıyormuş gibi davranırken, Tahran’ın Suudi Arabistan’a yönelik 100’e yakın saldırının arkasında olduğunu' öne sürdü.

Pompeo Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Tüm tansiyonu azaltma çağrıları arasında İran şimdi dünyanın enerji arzına eşi görülmemiş bir saldırı başlattı. Saldırıların Yemen'den geldiğine dair bir kanıt yok” ifadelerini kullandı.

ABD'li bakan, tüm ülkeleri 'İran’ın saldırılarını kamuya açık ve net bir şekilde kınamaya' çağırıp, 'ABD’nin enerji piyasalarındaki tedarikin en iyi şekilde devamı ve Tahran'ın saldırganlığından sorumlu tutulmasını sağlamak için ortakları ve müttefikleri ile birlikte çalışacaklarını' belirtti.

ABD Başkanı Donald Trump da saldırıdan sonra Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile telefon görüşerek saldırıyı kınamış, ülkesinin Suudi Arabistan'ın güvenlik ve istikrarını destekleyen her konuda iş birliği yapmaya hazır olduğunu ifade etmişti.

NE OLMUŞTU?

Suudi Arabistan'ın ulusal petrol şirketi Saudi Aramco'ya ait iki fabrikaya dün yerel saatle 04.00'te silahlı insansız hava aracıyla (SİHA) saldırı düzenlenmesi sonucu yangın çıktığı açıklanmıştı. Ölen ya da yaralananın olmadığı SİHA saldırısıyla ilgili herhangi bir taraf suçlanmazken, Yemen'deki iç savaşın İran'a yakın tarafı olan Husiler yaptıkları yazılı açıklamada, saldırıyı kendilerinin düzenlediklerini ima etmişti.

Husiler, son zamanlarda genellikle Suudi Arabistan hava savunma sistemi tarafından etkisiz hale getirilen orta ve uzun menzilli balistik füzelerin yanı sıra SİHA'larla ülkenin bazı bölgelerini hedef alıyor.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen'de, Husiler ile Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) desteğini alan hükümete bağlı güçler arasında çatışmalar yaşanıyor. (Sputnik)

Suudi Arabistan petrol üretimini geçici olarak durdurduSuudi Arabistan petrol üretimini geçici olarak durdurdu