Belçika'da 'kadına şiddet' önerilen cami kapatılabilir

Belçika'nın Leuven şehrinde bulunan Al Ihsaan Camisi'nde bir imam, "itaatsizlik eden kadınların hafifçe dövülmesinde sakınca olmadığı" şeklinde bir vaaz yapınca caminin ruhsatına el konuldu. Başbakan Homans, Al Ihsaan Cami ile ilgili kararını 26 Eylül'den sonra açıklayacak.

DUVAR – Belçika, Leuven’da bulunan Al Ihsaan Camii, bir imamın, “itaatsizlik eden kadınların hafifçe dövülmesinde sakınca olmadığı” sözlerini içeren vaazının ardından kapatılma aşamasına geldi.

BBC Türkçe’den Yusuf Özkan’ın haberine göre Yeni Flaman İttifakı Partisi’ne (NV-A) mensup Başbakan Homans, caminin “Selefi eğitimi desteklediğine dair çok güçlü işaretler bulunduğunu” söyledi. Leuven’de 1976’da açılan cami, 2017’de ‘kadınların dövülebileceğini’ söyleyen imamı ile ilgi odağı oldu.

Cami yönetimi tarafından görevden alınan imamın, halen çocuklara yönelik dersler vermeye devam etmesi üzerine, Flaman hükümeti harekete geçti.

‘KADINLARIN İTİBARSIZLAŞTIRILDIĞI CAMİ’

Başbakan Homans, 26 Temmuz’da caminin ruhsatının iptal edilmesi için resmi işlem başlattığını açıkladı. Başbakana göre, “kadınların itibarsızlaştırıldığı camide” Selefi dernekler eğitim faaliyetleri de düzenliyor.

Homans, caminin Selefi örgütlerle bağı konusunda ciddi işaretler bulunduğunu belirterek, Leuven ve caminin yer aldığı Herent ilçesi belediye meclislerinden görüş istedi. Herent Belediye Meclisi, Salı akşamı yaptığı toplantıda, Al Ihsaan Camii konusunda görüş bildirmeme kararı aldı. Sağcı Flaman partilerin çoğunlukta olduğu meclisin bu kararı, Başbakan Homans’a destek olarak yorumlanıyor.

Toplantıda, sol muhalefetin, cami ruhsatının iptaline ilişkin sürecin sona erdirilmesi yönündeki talebi reddedildi.

CAMİNİN ‘KONTROL ALTINA ALINMASI’ İSTENDİ

Leuven Belediye Meclisi’nde ise çoğunluktaki sol partiler, ruhsat iptalinin cami ile diyaloğu azaltacağını savunarak, caminin kontrol altında tutulup topluma uyumlu hale getirilmesini istedi. Sağcı Flaman partileri ise camideki ‘selefi etkisi’ne dikkat çekerek, Başbakan Homans’a destek verdi.

Homans, belediye meclisleri ve güvenlik makamlarından gelen tavsiyelerin ardından, Al Ihsaan Camisi ile ilgili kararını 26 Eylül’den sonra açıklayacak. Caminin ruhsatının iptali, fiilen kapanması anlamına geliyor. Böyle bir kararın çıkması durumunda Al Ihsaan Camisi yasal tanınırlığını kaybedecek ve devlet yardımı alamayacak.

‘SELEFİ CAMİLER KADIN VE EŞCİNSELLERİ AŞAĞILIYOR’

Hollanda’da Selefi mezhebine ait camilerde, kadın ve eşcinsellerin aşağılandığı, Kuran kurslarında “kâfirlerin ve eşcinsellerin öldürülmeyi hak ettiği” yönünde sözler söylendiğine dair haberlerin çıkması üzerine, Amsterdam Belediye Başkanı Femke Halsema da bu görüşlerde ısrar eden camilerin kapatılacağını açıklamıştı.

Belçika’da eski devlet bakanı Zühal Demir, ülkesinde de Hollanda’dakine benzer sorunlar yaşandığını söyledi. Demir, sayıları giderek artan Kuran kursları konusunda kapsamlı araştırma yapılması için Devlet Güvenliği Kurumu’na çağrıda bulundu. Demir’e göre, eğitim müfettişlerinin denetiminden uzak olan Kuran kurslarında “radikal dini öğretiler” çocukları hedef alıyor. (BBC Türkçe)