Roger Waters, Julian Assange için söyleyecek: Wish you were here...

Amerikalı diplomatların gizli yazışmalarını ifşa eden WikiLeaks sitesinin kurucusu olan Julian Assange'ın ABD'ye iade edilmeyip serbest bırakılması için İngiliz hükümetine yönelik eylemler sürüyor. Pink Floyd'un eski solisti Roger Waters, Assange ile dayanışma için yarın İngiliz İçişleri Bakanlığı'nın önünde ünlü 'Wish You Were Here' şarkısını söyleyecek.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İngiliz rock grubu Pink Floyd'un efsanevi solisti Roger Waters, Amerikalı diplomatların gizli yazışmalarını yayımlayan WikiLeaks sitesinin kurucusu olan Julian Assange ile dayanışma için 'mini' bir konser verecek. Waters, İngiliz İçişleri Bakanlığı'nın Londra'daki binasının önünde Assange'ın serbest bırakılması talebiyle Pink Floyd'un ikonik 'Wish You Were Here' (Keşke Burada Olsaydın) şarkısını söyleyecek.

'İfade Özgürlüğünü Savunun' ve 'Assange'ı ABD'ye iade etmeyin' sloganlarıyla yarın yerel saatle 18.00'da yapılacak etkinlikte, Avustralyalı araştırmacı gazeteci ve belgeselci John Pilger da bir konuşma yapacak. Pilger, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda 'etkinliğin, İngiltere'nin siyasi tutuklusu Julian Assange ile dayanışma amacı taşıdığını' söyledi.

ABD'ye iade edilmemek için Londra'da yedi yıl saklandığı Ekvador elçiliğinde Ekvador'da yeni hükümetin yeşil ışık yaktığı bir polis operasyonu ile çıkarılan Assange, 1 Mayıs'tan bu yana Londra'daki Belmarsh Cezaevi'nde tutuluyor. Assange, İngiltere'de kefalet kuralların ihlal ettiği gerekçesiyle 50 yıl hapis cezasına çarptırıldı. WikiLeaks'in savunucuları ise bu suçlamanın zorlama olduğunu savunuyor; İngiltere'nin Assange için ABD'den gelen iade başvurusuna olumlu yanıt vermemesi için sık sık protesto gösterileri düzenliyor. (DIŞ HABERLER)

Anonymous: Assange'ın intikamını alacağızAnonymous: Assange'ın intikamını alacağız

Assange'dan mahkemede ABD'ye Gore Vidal mesajıAssange'dan mahkemede ABD'ye Gore Vidal mesajı