Suudi Arabistan'da kadınlar, erkek vasileri olmadan seyahat edebilecek

Suudi Arabistan, kadınların seyahat yasağını kaldırıyor. Erkek vasilerinin izni olmadan seyahat edemeyen kadınlar, bu yıl içerisinde yürürlüğe girmesi planlanan kararla izin almadan seyahat edebilecek.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Suudi Arabistan yönetimi, ülke tarihinde ilk defa, kadınların erkek vasilerinin izni olmadan yurt dışına seyahat etmesine olanak tanıyan düzenlemelerin uygulanmasına başlandığını duyurdu.

Suudi Arabistan haber ajansı SPA'nın İçişleri Bakanlığı'ndan bir yetkiliye dayandırdığı habere göre Pasaport ve Medeni Hal İdareleri ile bunların ülke genelindeki şubelerinde söz konusu düzenlemeler uygulamaya konuldu. Sputnik'in aktardığına göre yetkili, yeni düzenlemelerle ilgili soruları olanların ilgili makamlarla irtibata geçmesini istedi.

Suudi Arabistan'da 2 Ağustos'ta Resmi Gazete'de yayımlanan kararnamede, kadınlara; baba, eş, erkek kardeş ve oğulları gibi erkek vasilerin izni olmaksızın pasaport çıkarma ve yurt dışına seyahat etme konusunda, erkeklere tanınan hakların aynısının tanınması öngörülmüştü.

Suudi Arabistan'ın resmi gazetesi Okaz'da yayınlanan habere göre söz konusu düzenlemelerin öncesinde kadınlar (hangi yaş grubundan olursa olsun) ve 21 yaşından küçük erkeklerin yurt dışına yapacakları seyahatlerde vasilerinin iznini alması gerekiyordu.

Yine aynı düzenlemeler, evli kadınların ikamet adresinin eşin ikamet adresi olması zorunluluğunu ortadan kaldırırken, kadınlara ilk defa doğum, evlilik, boşanma ve resmi aile evraklarının çıkarılması ile küçük çocukların vesayetinin alınması hakkını da veriyor.