İtalya başbakanı istifa edeceğini açıkladı

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, görevinden istifa edeceğini açıkladı.

Haziran 2018'den bu yana başbakanlık görevinde olan Giuseppe Conte, bugün içerisinde istifa edeceğini açıkladı. "Hükümet 'tecrübesini' burada bırakıyorum. Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella'ya istifamı sunacağım" diyen Conte, içişleri bakanı ve Lig partisi lideri Matteo Salvini'nin dahil olduğu hükümet krizi sonrasında istifa kararını verdi. Matteo Salvini'nin yaptığı erken seçim çağrısı sonrasında yaşanan gerginlik ile beraber koalisyon partilerinin yaşadığı anlaşmazlık sonucunda görevinden ayrılmak istediğini belirten Conte, Salvini'yi kendi çıkarlarını gözetmek ve ülke için risk teşkil etmek ile suçladı.

KRİZ NASIL TETİKLENDİ?

Conte, Salvini'nin 8 Ağustos'ta siyasi krizi tetiklemesinin ardından meydanlarda yaptığı konuşmalarda halktan "tam yetki" istemesinin "kaygı verici" olduğunu da söyledi. Conte, bu "tam yetki" vurgusunun "demokrasiler için temel önemde olan kuvvetler ayrılığı ilkesine" aykırı olduğunu belirtti. Salvini 8 Ağustos'ta yaptığı çıkışla, koalisyon ortağı 5 Yıldız Hareketi ile yaşadıkları bir dizi anlaşmazlık nedeniyle artık hükümetin yola devam edemeyeceğini söylemiş ve hemen erken seçimlere gidilmesini istemişti.

Salvini'nin liderliğini yaptığı Lig, Mart 2018'de yapılan genel seçimlerde yüzde 17 oy alarak mevcut hükümetin küçük ortağı olmuştu. Aşırı sağcı, göç karşıtı, popülist parti Lig'in oy oranı aradan geçen sürede iki katına çıktı. Geçen Mayıs'ta yapılan Avrupa Parlamentosu seçimlerinde yüzde 34 oy alan Lig, anketlere göre halen yüzde 36 civarı desteğe sahip.

Şimdiki hükümette Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı olarak görev yapan Salvini'nin bu yüksek destek oranından faydalanmak için erken seçimlere giderek başbakan koltuğuna oturmayı planladığı anlaşılıyordu. Ancak Salvini'nin erken seçim çağrısı hem koalisyon ortağı 5 Yıldız Hareketi hem de muhalefetteki Demokratik Parti'den (PD) direnişle karşılaştı. Geçmişte iş birliği yapmaya asla yanaşmayan, ezeli düşmanlar 5 Yıldız Hareketi ile Demokratik Parti'den, hemen seçimlere gidilmesini önlemek için mevcut parlamentoda yeni bir koalisyon kurma sinyalleri gelmeye başladı.

Bu senaryo gerçekleşirse, başbakan olmak için koalisyon hükümetini devirme girişiminde bulunan Salvini hükümet dışı kalacak. Analistler, Salvini'nin bir hesap hatası yaptığını, eski düşmanlar 5 Yıldız ile PD'nin iş birliğini öngöremediğini vurguluyor. Conte'nin istifasını Cumhurbaşkanı'na sunması sonrası nihai sözü Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella söyleyecek. Olası senaryolar arasında, mevcut parlamentoda 5 Yıldız-PD ve hatta belki Silvio Berlusconi'nin Haydi İtalya partisinin de desteğiyle yeni bir hükümet kurulması, yeni bütçe yasasını hazırlayacak bir teknik hükümet görevlendirilmesi ya da erken seçimlere gidilmesi seçenekleri de yer alıyor.

Olası bir seçim için mümkün olan en erken tarih ise Ekim sonu olarak öngörülüyor.