Cezaevinde ölü bulunan Jeffrey Epstein hakkında 'komplo' iddiası

Cinsel saldırı suçundan tutuklanan ABD'li milyarder Jeffrey Epstein hücresinden ölü bulunmasının ardından komplo terorileri ileri sürüldü. Epstein'in intihar gözetimi altındayken ölmesi FBI tarafından soruşturulurken ABD Başkanı Donald Trump da sosyal medyada Epstein'in ölümünden Clintonları sorumlu tutan bir paylaşım yaptı.

DUVAR- ABD’de aralarında çocukların da bulunduğu çok sayıda kişiye cinsel tacizde bulunmak ve seks amaçlı insan kaçakçılığı yapmakla suçlanan Amerikalı milyarder Jeffrey Epstein’in cumartesi günü hücresinde ölü bulunması ve intihar ettiği iddialarının ortaya atılması üzerine komplo teorileri gündeme geldi. Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ölümü ile ilgili soruşturma başlattığı Epstein aralarında ABD Başkanı Donald Trump, Prens Andrew ve eski ABD Başkanı Bill Clinton’ın da bulunduğu çok sayıda nüfuzlu kişiyle yakınlığı ile biliniyordu.

SORUŞTURMA TALEBİ 

Epstein geçen hafta da hücresinde bilinci yarı kapalı halde bulunmuştu. O zaman da intihara teşebbüs ettiği düşünülüyordu. New York Belediye Başkanı Bill de Blasio ne kadar zenginin Epstein’in yasadışı aktivitelerine müdahil olduğu sorusunu yöneltmiş, bu bilginin Epstein’in ölümüyle ölmediğini ve soruşturulması gerektiğini kaydetmişti. Adalet Bakanı William Barr da önemli soruların yanıtlanması gerektiğini belirtti, Epstein’in ölümünden dehşete düştüğünü kaydederek Adalet Bakanlığı’nın kendi soruşturmasını açtığını kaydetti.

TRUMP’TAN CLINTONLARI SORUMLU TUTAN PAYLAŞIM 

Trump, Twitter’da muhafazakâr komedyen Terrence Williams’ın, Epstein’in ölümünden eski Başkan Bill Clinton ve eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ı sorumlu tuttuğu videoyu paylaştı. Trump mesajında Epstein’in intihar gözetimindeyken öldüğünü öne sürdü.

Clinton’ın sözcüsü Trump’a tepki göstererek “bu saçma” ifadesini kullandı.

ÜNLÜ İSİMLER HAKKINDA İFADE VERDİKTEN SONRA ÖLDÜ İDDİASI

Epstein, kendisine ve kamuoyunca tanınan kendisine yakın isimlere yönelik yeni suçlamalara neden olan mahkeme belgelerinin açıklanmasından bir gün sonra yaşamını yitirdi. Epstein, New York’ta ülkenin en güvenli cezaevi olarak nitelenen merkezdeki hücresinde bilinçsiz halde bulunmuş, kaldırıldığı hastanede öldüğü açıklanmıştı.

Geçen ay Epstein’in kefaletle cezaevinden çıkma isteği reddedilmişti. Amerikan medyasında Epstein’in intihar gözleminde olduğu ancak ölümünden bir hafta önce bu programdan çıkartıldığı belirtiliyor.

EPSTEIN YÖNELTİLEN SUÇLAMALARI KABUL ETMİŞTİ

New York’taki federal savcılar 2002-2005 yılları arasında New York’taki evi ve Florida’daki malikanesinde aralarında 14 yaşındaki kız çocuklarının da bulunduğu reşit olmayan kişilerle para karşılığı cinsel ilişkiye girdiğine dair suçlamalar içeren iddianameyi geçen ay yeniden gündeme getirdi. Epstein’e 2007’de de benzer suçlamalar yöneltilmişti. Savcılıkla anlaşan ve fuhuş suçlamasını kabul eden Epstein, olası bir ömür hapis cezası yerine 13 ay hapse mahkum olmuştu.

TEMMUZ BAŞINDAN BERİ HAPİSTEYDİ

Amerikan medyasına göre 6 Temmuz’da Epstein’ın malikanesinde yapılan aramada yüklü miktarda nakit, çok sayıda pırlanta, adına düzenlenmiş, ikamet yeri olarak Suudi Arabistan’ın göründüğü günü geçmiş bir sahte pasaport ile yüzlerce genç kadının fotoğrafları bulunmuştu. Yeni suçlamaların ardından Epstein, New York’taki evinde göz hapsinde tutulmayı talep etti. Yargıç bu talebi reddetti ve Epstein, Temmuz başında hapse girdi.

SALDIRI MI İNTİHAR MI OLDUĞU ANLAŞILAMAMIŞTI 

Epstein, 23 Temmuz’da boynunda izler bulununca intihar gözetimine alınmıştı. İzlerin intihar girişiminden mi yoksa saldırıya uğradığı için mi oluştuğu anlaşılamamıştı. Epstein yetkililere, hapishanede pedofil olmakla suçlanarak dövüldüğünü söyledi.

Yapılan psikolojik değerlendirme sonrası Temmuz sonunda Epstein’in intihar gözetiminden çıkarıldığı açıklandı.

.

BİR HAFTADAN FAZLA SÜRE İNTİHAR GÖZETİMİ KUŞKULARA NEDEN OLDU

CNN Televizyonu’na konuşan Jack Danson adlı bir hapishane psikoloğu, intihar gözetiminin normalde bir-iki gün sürdüğünü belirterek “meslek hayatım boyunca bir haftadan fazla süren intihar gözetimi görmedim. Bu uygulamada sekizer saatlik üç mesai halinde, tutuklu kişi 24 saat boyunca izleniyor. Bu yüzden Epstein’in intihar gözetimindeyken intihar ettiği iddiaları gerçekçi değil” dedi.

İntihar gözetimi, tutuklunun kendine zarar vermeyeceğine kanaat getirilince kaldırılıyor. Ancak hem Demokratlar hem de Cumhuriyetçiler, “Epstein’in intiharı önlenebilirdi” diyor.

Trump’ın avukatlarından eski New York Belediye Başkanı Rudy Giuliani “Epstein’in intihar gözetiminden çıkarılması çok saçma” diye konuştu.

Demokrat Parti’nin başkan aday adaylarından senatör Kirsten Gillibrand ve Elizabeth Warren, bu konuda soruşturma başlatılmasını istedi. Senatör Ben Cardin de “Neden intihar gözetiminde olmadığını anlamak güç” diyerek soruşturmanın sonuçlarının kamuoyuna açıklanmasını talep etti.

ÖLÜMÜYLE İLGİLİ KOMPLO TEORİLERİ

Epstein’in ölümünden sonra komplo teorileri ortaya atıldı. Sosyal medyada Epstein’in başka ünlü kişilerin adlarının ortaya çıkmasının engellenmesi için öldürüldüğü, hatta ölümümün bile düzmece olduğu öne sürüldü.

RESMİ ÖLÜM RAPORU HENÜZ AÇIKLANMADI

Hapishane yetkililerine göre Epstein Cumartesi sabahı 06.30’da hücresinde cansız halde bulundu. Hapishane görevlileri Epstein’i hayata döndürmeye çalıştı ancak hastaneye kaldırılan Epstein’in öldüğü açıklandı. Yetkililer, Epstein’in intihar ettiğini düşündüklerini söylerken resmi ölüm raporu henüz açıklanmadı.

FEDERAL DAVA KAPANDI

Epstein hakkındaki federal dava kapandı. Ancak Epstein’e tazminat davası açmak hâlâ mümkün olabilecek. Epstein’in ne kadar serveti olduğu bilinmiyor. Savcılar bile, Epstein’in ne kadar mal varlığı olduğunu kestiremediklerini söylüyor. Mahkeme kayıtlarına göre fon yöneticisi Epstein’in Manhattan, Palm Beach, New Mexico ve Paris’te evleri, Karayipler’de adası, en az 15 arabası ve özel uçağı var. (Kaynaklar: BBC Türkçe, Amerika’nın Sesi)