Norveç'te cami saldırısını cemaat engelledi

Norveç'te bir camiye silahlı saldırı düzenlendi. Saldırıda 75 yaşındaki bir adam yaralanırken cami cemaati saldırganı polis gelmeden engellemeyi başardı.

DUVAR- Norveç’in başkenti Oslo’nun dış mahallelerindeki Al-Noor Camii’ye cumartesi günü öğleden sonra girerek ateş açan ve bir kişiyi yaralayan saldırgan gözaltına alındı. 20’li yaşlarındaki bir Norveçli olan saldırganın cami cemaati tarafından polis gelmeden durdurulduğu açıklandı. Polise saldırı öncesi ihbar telefonu yapıldığı da iddia ediliyor.

Irfan Mushtaq “Cemaatimizin üyelerinden biri üzerinde üniforma ve kask olan beyaz bir adam tarafından vuruldu” dedi. Yaralanan kişinin 75 yaşında olduğu açıklandı.

Görgü tanıkları saldırganın camı kırarak camiye girdiğini, etrafa ateş açtığını ve üzerinde kurşun geçirmez yelek olduğunu belirtti. Olay sırasında camide sadece 3 kişi olduğu aktarıldı.

ŞÜPHELİNİN EVİNDE BİR KADIN ÖLÜ OLARAK BULUNDU

Şüphelinin evinde genç bir kadın cesedi de bulundu. Cesedin şüphelinin akrabasına ait olduğu ve kadının olaydan önce şüpheli tarafından öldürülmüş olabileceği tahmin ediliyor. Emniyet Müdür Yardımcısı Rune Skjold “Bu olaya şüpheli ölüm olarak yaklaşıyoruz. Saldırganın bir akrabasını da öldürmüş olabileceğinden şüpheleniyoruz” dedi.

Polis olayın camide saldırgana ait olduğu düşünülen birkaç silah bulunduğunu da açıkladı. Al-Noor Camii’deki güvenlik önlemleri, Yeni Zelanda’da iki camide yaşanan katliamın ardından artırılmıştı. (BBC Türkçe)