Alman polisi: Muhtemel bir terör saldırısını engelledik

Almanya'da radikal İslamcıların saldırı hazırlığında olduğu şüphesiyle 7 eve baskın düzenlendi. Ev baskınlarında 6 kişi gözaltına alınırken Köln polisi "muhtemel bir saldırıyı önledik" açıklamasını yaptı.

DUVAR- Almanya’da radikal İslamcıların saldırı hazırlığında olduğu yönündeki istihbarat üzerine Alman polisi, bugün sabahın erken saatlerinde Düren ve Köln kentlerinde düzenlenen baskınlarda 6 kişiyi gözaltına aldı. Özel timin yedi eve yaptığı baskınlarda çok sayıda cep telefonu ve sabit disklere de el konulduğu belirtildi.

‘MUHTEMEL BİR TERÖR SALDIRISI ÖNLENDİ’

Köln polisi direktörü Klaus-Stephan Becker, “bir terör saldırısına girişileceğine dair bilgiler” üzerine harekete geçildiğini, düzenlenen operasyonlarla “muhtemel bir terör saldırısının önlenebildiğini” açıkladı. Soruşturma makamları, saldırı planına dair somut ve ayrıntılı bilgilere henüz sahip olmadıklarını aktardı.

ŞÜPHELİ IŞİD’E KATILMAK İSTEMİŞ 

Polis yetkilileri soruşturmanın odağında güvenlik makamlarının uzun süredir tanıdığı bir ismin olduğunu, hatta bu kişinin “ağır bir suç işleyebilecek tehlikeli bir kişi” olarak sınıflandırıldığı bilgisini paylaştı. Sonradan Müslüman olan 30 yaşındaki şüphelinin, Kuzey Ren Vestfalya ve Hessen eyaletlerinin yanı sıra Berlin’deki radikal İslamcılarla irtibat içerisinde olduğu, geçmişte IŞİD’e katılmak üzere başarısızlıkla sonuçlanan çok sayıda seyahat girişiminde de bulunduğu aktarıldı.

Söz konusu şüphelinin “şehit olmak” istediği yönündeki ifadelerinin poliste bir intihar saldırısı hazırlığı bulunduğu kanaatinin oluşmasına yol açtığı belirtildi. (Kaynak: DW)