AB Türkiye'ye yaptırımları görüşüyor

Avrupa Birliği'nin Türkiye'ye yönelik Kıbrıs yaptırımlarını bugün açıklaması bekleniyor. Avrupa Birliği üyesi ülkelerin bugün Brüksel'deki toplantısının ana gündem maddelerinden biri, Türkiye.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Avrupa Birliği'nin (AB), Doğu Akdeniz'deki sondaj çalışmaları nedeniyle Türkiye'ye uygulamayı planladığı olası yaptırımları bugün açıklaması bekleniyor. Geçtiğimiz hafta basına sızdırılan cezai adımlar, bugün Brüksel'de düzenlenecek olan Avrupa Birliği (AB) dışişleri bakanları toplantısında masaya yatırılacak.

Kıbrıs Cumhuriyeti'nin de üyesi olduğu AB, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki doğal gaz arama faaliyetlerini 'yasa dışı' görüyor, Türkiye'yi Kıbrıs Cumhuriyeti'nin egemenlik haklarını ihlal etmekle suçluyor ve bu nedenle Türkiye'ye karşı yaptırım uygulamayı planlıyor. Geçtiğimiz hafta Reuters ajansına sızdırılan bilgiye göre, şu an için bu kapsamda üç parçalı bir plan görüşülüyor. Buna göre AB, Ankara ile üst düzey görüşmeleri ve Kapsamlı Havacılık Anlaşması'na ilişkin müzakereleri askıya almayı, Türkiye'ye birliğe katılım sürecinde verilen mali yardımı da 2020'de kesmeyi planlıyor. Avrupa Yatırım Bankası'ndan Türkiye'ye verilen fonların gözden geçirilmesinin istendiği de belirtiliyor.

Nihai kararın bugün, AB Dışişleri Bakanları toplantısının ardından açıklanması bekleniyor. Türkiye ise Kıbrıs Türklerinin doğal kaynaklarla ilgili haklarını savunduğu vurgusuyla sondajdan geri adım atmayı reddediyor. (DIŞ HABERLER)

AB'nin Türkiye'ye Kıbrıs 'yaptırımları' sızdırıldıAB'nin Türkiye'ye Kıbrıs 'yaptırımları' sızdırıldı