İngiltere, F-35'lerini ilk kez Suriye'de denedi

İngiltere, Türkiye'nin üretim ortağı olduğu ancak ABD ile S-400 krizi nedeniyle alımının tehlikeye girdiği F-35 uçaklarını ilk kez Suriye ve Irak'ta denedi. İngiltere'nin yeni F-35 uçakları, Kıbrıs'taki İngiliz üssünden havalandı, keşif uçuşu yapıp geri döndü.

DUVAR – İngiltere, hava kuvvetleri filosuna yeni kattığı F-35B Lightning 2 uçaklarını ilk kez Suriye ve Irak’ta kullandığını açıkladı. Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Kıbrıs’taki uçakların IŞİD militanlarına yönelik operasyonlar kapsamında 14’ten fazla keşif uçuşu yaptığı belirtildi. Uçaklar bomba yüklü olarak kaldırılsa da, herhangi bir bombardıman yapmadan Kıbrıs’a geri döndü.

Halihazırda filosunda 17 adet F-35B uçağı bulunan İngiltere, bu sayıyı 138’e çıkarmayı planlıyor. Tanesi yaklaşık 127 milyon dolara mal olan süpersonik uçaklar, dikey olarak iniş yapabiliyor, radara yakalanmıyor.

Kıbrıs’ta Ağrotur’daki İngiliz üssünde altı adet F-35B Ligthning II bulunuyor. Mayıs ayı sonundan beri bölgede eğitim uçuşları yapan uçakların şimdiye kadar toplam 225 saat uçuş gerçekleştirdiği belirtiliyor.

İngiltere Savunma Bakanı Penny Mordaunt, Ağrotur’daki açıklamasında F-35B’lerin ilk operasyonları için “Gerçekten tarihi bir an. Uçakların inanılmaz yetenekleri var ve bizi öncü konumuna getiriyor” dedi. F-35’lerin sonbaharda 4 milyar dolarlık Queen Elizabeth uçak gemisinden kalkış eğitimine başlayacağı belirtiliyor. (BBC Türkçe)