Etiyopya'da darbe girişimi: Koruması genelkurmay başkanını öldürdü

Afrika ülkesi Etiyopya'da, darbe girişimini engellemeye çalışan Genelkurmay Başkanı Seare Mekonnen öldürüldü.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Etiyopya Başbakanlık Ofisi, ülkenin Genelkurmay Başkanı Seare Mekonnen'in evinde koruması tarafından vurularak öldürüldüğünü açıkladı. General Seare'nin danışmanı Gezai Abera'nın da, aynı koruma tarafından öldürüldüğü, korumanın gözaltına alındığı açıklandı. Başbakan Abiy Ahmed, Mekonnen ve üst düzey danışmanı Ezez Wasie'nin Amhara özerk eyaletine yönelik bir darbe girişimini engellemeye çalışırken öldürüldüklerini söyledi.

Amhara'daki ayrı bir saldırıda, bölgesel yönetimin lideri Ambachew Mekonnen de, bir danışmanıyla beraber öldürüldü.  Başbakan Ahmed, bölgedeki darbe girişiminden Amnaha üst düzey güvenlik yetkilisi Asaminew Tsige'yi sorumlu tuttu. Başbakanlık İletişim Ofisi'nden yapılan açıklamada, "Amhara bölgesel yönetimine yönelik darbe girişiminin Anayasa'yı hedef aldığı ve federal hükümetin bu silahlı grubu durduracak tam kapasiteye sahip olduğu" belirtildi.

Amhara, ülkedeki dokuz özerk eyaletten biri. Amhara etnik grubunun ana vatanı olarak bilinen eyalet, ülkenin nüfusu en fazla olan ikinci bölgesi. Amharalar ve Gumuz etnik grupları arasında genellikle toprak meselesinden çıkan çatışmalar nedeniyle geçtiğimiz ay bölgede onlarca kişi yaşamını yitirmişti. Başbakan Abiy ise ordu içindeki isyan dalgasını durdurmakta zorlanıyor.

Nisan 2018'de hükümet karşıtı ayaklanma sonrası ülkenin başına gelen Abiy, siyasi mahkumların salıverilmesi, ekonomik reformlar ve insan hakları ihlallerinin sorumlularının yargılanması yönünde attığı adımlar nedeniyle önemli bir kesimin desteğini alırken, diğer yandan bölgesel etnik gerginlikleri yönetmekte zorlanıyor. (BBC Türkçe)