Yeni Zelanda'da cami saldırılarının görüntülerini paylaşana 21 ay hapis

Yeni Zelanda'da 51 kişinin öldüğü cami saldırılarının görüntülerini paylaşan iş insanı Philip Arps'a 21 ay hapis cezası verildi. Arps, saldırı görüntülerini sosyal medyada paylaşan 6 kişiden biriydi.
Philip Arps.

DUVAR- Yeni Zelanda’da 51 kişinin ölümününe neden olan Christchurch kentindeki Nur ve Linwood camilerine yapılan saldırının görüntülerini paylaşan ve görüntüleri 30 derneğe gönderen iş insanı 21 ay hapis cezası verildi. Görüntüleri sosyal medyada paylaştığı tespit edilen 6 kişiden biri olan Philip Arps’ın cezasının temyize götürüleceği belirtiliyor.

Yeni Zelanda’da 15 Mart tarihinde iki camiye saldırı düzenleyen Brenton Tarrant’ın 51 insanı öldürdüğü olayın görüntülerini Facebook sayfasından paylaşan 6 kişiden biri olan Yeni Zelandalı iş adamı Arps, 21 ay hapis cezasına çarptırıldı.

KENDİNİ NAZİ LİDERİNE BENZETİYOR İDDİASI

Yargıç Stephen O’Driscoll, iş insanı Philip Arps’ın korkunç görüntüleri paylaşırken Müslümanlara karşı hiçbir empati duymadığını, görüntülerin Müslümanları rahatsız edeceğini düşünmediğini ve bundan pişmanlık duymadığını söyledi. Yargıç, Arps’ın kendisini Almanya’nın Nazi lideri Hitler’in komutanlarından Rudolf Hess’e benzettiğini, görüntüleri gönderdiği bir kişiden de katledilen Müslümanların sayısının da eklendiği üzerinde ‘Haçlı hedef işaretli’ bulunan bir etiket (hashtag) açmasını istediğini söyledi.

Yargıç ayrıca, Stephen Arps’in iki camide yapılan toplu katliamın görüntüsünü 30 derneğe gönderdiğini belirterek, görüntülerin paylaşımını din ve ırk düşmanlığı adı altında toplu cinayeti kutsama olarak tanımladı. Arps’ın avukatı Anselm Williams, Arps’ın hapis cezasına çarptırılmamasını isteyerek mahkemenin kararını temyize gönderdi. (Kaynak: Sputnik)