Çocukları alternatif tıptan ölen aileye dava

İtalya'da Marco ve Marie Bonifazi çifti, kulak enfeksiyonu geçiren 7 yaşındaki çocuklarına antibiyotik yerine alternatif tıp uygulayarak ölümüne neden olmakla suçlandı. Alternatif tıp yöntemi öneren homeopati doktoruna da dava açıldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İtalya'da bir çift, 7 yaşındaki çocuklarına antibiyotik yerine alternatif tıp uygulayarak ölümüne sebep olunca haklarında dava açıldı. Independent Türkçe'de yer alan habere göre, yaygın görülen bir kulak enfeksiyonunda antibiyotik verilmeyen çocuk komaya girerek 3 gün içinde öldü. Çift ölüme sebebiyet vermekle suçlanıyor.

Cagli şehrinde yaşayan Marco ve Marie Bonifazi, oğulları Francesco’nun hastalığının “sanıldığı kadar ciddi olmadığını” iddia eden bir alternatif tıp doktorunun yöntemine başvurdu. Ancak çiftin alternatif tıpla tedavi etmeye çalıştığı çocuk, hastalığın teşhis edilmesinden üç gün sonra kulak iltihabının beyin iltihabına dönüşmesi sonucu yaşamını yitirdi. Bunun üzerine aileye taksirle ölüm suçundan dava açıldı.

ALTERNATİF TIP ÖNEREN DOKTORA DA DAVA

Bonifazi çitfi tutuksuz yargılanırken, aileye alternatif tıp yöntemini öneren homeopati doktoru Massimiliano Mecozzi de eylülde mahkemeye ifade verecek. Mecozzi ihmalkarlık, tecrübesizlik ve “medikal doktorların koyduğu ciddi bir kulak enfeksiyonunu teşhisini hafife alma, semptomların nüksetmesine rağmen alternatif tıbba dayalı bir terapiyi reçete etmekle” suçlanıyor.

Savcılık ayrıca Mecozzi’yi, “herhangi bir tanısal analiz hazırlığı yapmamak ve hastalığın iyileşmesi için gereken antibiyotik tedavisini reçete etmemekle” de suçluyor. (HABER MERKEZİ)