ABD, Kaşıkçı cinayetinden sonra Suudilerle nükleer bilgi paylaşmış

ABD'nin, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın İstanbul'da öldürülmesinden sonra Suudi Arabistan'la nükleer bilgi paylaştığı ortaya çıktı. Buna göre Washington, kamuoyu önünde yaptırım tehdidinde bulunsa da bazı Amerikan firmalarına Riyad'la nükleer bilgi paylaşma izni verdi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD yönetiminin, gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinin hemen ardından bazı Amerikan firmalarına Suudi Arabistan'la hassas nükleer bilgileri paylaşma izni verdiği ortaya çıktı. Demokrat Senatör Tim Kaine, Kaşıkçı cinayetinden sadece 16 gün sonra, 18 Ekim 2018 günü, Trump yönetiminin 'bazı Amerikan firmalarına Suudi Arabistan'a hassas nükleer bilgileri paylaşma izni verdiğini' gösteren belgeleri gördüğünü açıkladı.

Kaine, tüm dünyada büyük yankı uyandıran ve Riyad yönetimi kadar Washington'ı da baskı altına alan cinayetten kısa süre sonra ABD yönetiminin Suudilere verdiği bu imtiyazı 'çok rahatsız edici' bulduğunu vurguladı. ABD yönetiminin 18 Şubat 2019'da Riyad'a nükleer konusunda bir imtiyaz daha verdiğini kaydeden Kaine, bu sürecin kamuoyunun bilgisine açılması gerektiğini belirtti.

2017'DEN BU YANA YEDİ YETKİ TANINDI

ABD ile Suudi Arabistan arasında 2017 yılından bu yana devam eden 'nükleer güç görüşmeleri' kapsamında Amerikan firmalarına şu ana kadar yedi yetki verildiği ve bu yetkiler kapsamında iki ülke arasında nükleer bilgi paylaşımı yapıldığı biliniyor.

Suudilerin ilk iki nükleer reaktörünü inşa etmesi sürecinde ABD'den aldıkları bilgi ve teknolojik imkanların önemine dikkat çekilirken, ABD Enerji Bakanlığı bugüne kadar söz konusu iş birliğinin detaylarını kamuoyuna açıklamaktan kaçındı.

Suudi Arabistan'ın İstanbul'daki başkonsolosluğunda 2 Ekim 2018'de Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın katledilmesi dünyanın gündemine oturmuş, Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ı cinayetin dışında kabul eden Trump yönetimi ülke içinde ve uluslararası kamuoyunda çok tepki toplamıştı. (AA)