Çipras 'yenildi', Yunanistan erken seçime gidiyor

Avrupa Parlamentosu seçimleri Yunanistan'da erken seçim getirdi. Muhafazakâr Yeni Demokrasi hareketinin dokuz puan gerisinde kalan Başbakan Aleksis Çipras, görev süresinin ekimde dolmasını beklemeyeceğini ve cumhurbaşkanına erken seçim ilan etme çağrısında bulunacağını açıkladı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Avrupa Parlamentosu seçimlerinin sonuçları, sadece Avrupa Birliği'nin yasama organı ve kararlarında değil, ülkeler bazında da kritik sonuçlara yol açacak. Sandık sonuçlarının ilk yansıması komşu Yunanistan'da erken seçim kararı oldu. Atina'da iktidardaki SYRIZA koalisyonu birinciliği merkez sağdaki Yeni Demokrasi partisine kaptırınca, Başbakan Aleksis Çipras erken seçim çağrısı yaptı.

SYRIZA'nın yüzde 24, Yeni Demokrasi'nin yüzde 33 civarında oy almasının ardından, Yeni Demokrasi lideri Kiryakos Mitsotakis erken seçim düzenlenmesini ve Çipras'ın istifa etmesini istedi. Çipras da basın toplantısı düzenleyerek, ekimde dolması beklenen görev süresinin normal takvimini beklemeyeceğini söyledi. Çipras, "Cumhurbaşkanı'ndan derhal ulusal seçim ilan etmesini isteyeceğim" dedi. Reuters'a konuşan bir parti kaynağı da seçimlerin 30 Haziran'da düzenlenebileceğini söyledi.

LE PEN MACRON'U GEÇTİ

Avrupa Parlamentosu seçimleri Yunanistan'da erken seçim kararı getirirken, Fransa'dan da çarpıcı bir sonuç çıktı. Faşist siyasetçi Marine Le Pen'in partisi Ulusal Cephe 22 sandalye ile birinci olurken, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un liberal partisi En Marche hareketi sandıktan ikinci çıktı. Fransa'da üçüncü sırada Yeşiller çıktı.  (Dış Haberler)

Avrupalılar merkez sağ ve merkez sola sırt çevirdi, Yeşiller ve aşırı sağ yükselişteAvrupalılar merkez sağ ve merkez sola sırt çevirdi, Yeşiller ve aşırı sağ yükselişte