Zarif: ABD'yle savaş çıkmayacağından eminiz

İran Dışişleri Bakanı Zarif, ABD ile savaş çıkmayacağından emin olduklarını söyledi. Zarif, "Çünkü ne biz savaş istiyoruz ne de kimse bölgede İran'ın karşısına çıkma fikrine ya da yanılsamasına sahip" dedi. 

DUVAR – İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, resmi ziyaret için gittiği Çin’in başkenti Pekin’de ülkesi ile ABD arasındaki gerilimle ilgili açıklamalarda bulundu.

İran ile ABD arasında savaş ihtimalinin sorulması üzerine Zarif, “Savaş çıkmayacağından eminiz çünkü ne biz savaş istiyoruz ne de bölgede kimse İran’ın karşısına çıkma fikrine ya da yanılsamasına sahip” diye konuştu.

ABD Başkanı Donald Trump’ın çevresindeki bazı isimlerin İran’a karşı savaş arzuladığını öne süren Zarif, “Trump son zamanlarda savaş istemediğini açıkladı ancak çevresindeki kişiler onu savaşa yönlendirmeye çalışıyor” dedi.

ABD, İran’la 2015’te imzalanan nükleer anlaşmadan 8 Mayıs 2018’de çekilmişti. İran’ın petrol ihracatını hedef alan yaptırımları uygulamaya koyan ABD, nisan ayında İran Devrim Muhafızları’nı  “yabancı terör örgütleri” listesine almıştı.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de ABD’nin yaptırımlarına karşılık 8 Mayıs’ta ülkesinin nükleer faaliyetlerinin bir kısmını yeniden uygulamaya başladığını ve anlaşmanın taraflarına İran’ın çıkarlarını koruyacak önlemler alması için 60 gün süre verdiklerini duyurmuştu.

ABD, kısa süre önce “İran’dan gelebilecek tehditlere karşı tedbir” gerekçesiyle USS Abraham Lincoln Uçak Gemisi Taarruz Grubu ile B-52 bombardıman uçaklarından oluşan Bombardıman Görev Gücü’nü Basra Körfezi’ne göndermişti. (ANKARA/AA)