Avrupa Komisyonu Başkanı seçilmesi beklenen Weber: Türkiye ile müzakereleri sonlandırmamız gerek

Avrupa Parlamentosu'ndaki en büyük grubun lideri olan ve mayıstaki seçimlerde Avrupa Komisyonu Başkanı seçilmesi beklenen Alman siyasetçi Manfred Weber: Türkiye ile ilişkilerde en çok dürüstlüğe ihtiyaç var. Ortaklık, dostluk istiyoruz ama Türkiye ile üyelik müzakerelerini sonlandırmamız gerek.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Avrupa Parlamentosu (AP) için 23-26 Mayıs tarihlerinde yapılacak seçimlerinde muhafazakâr Avrupa Halk Partisi'nin (EPP) liste başı adayı olan Manfred Weber, Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) üyeliğine karşı olduğunu yineledi. seçimlerde Avrupa Komisyonu Başkanı seçilmesi beklenen Alman siyasetçi, "Ortaklık, dostluk istiyoruz ama Türkiye ile üyelik müzakerelerini sonlandırmamız gerek" dedi.

Alman Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partilerinin, Münster kentinde Avrupa seçimleri kampanyasını başlattıkları toplantıda konuşan Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) üyesi Weber, "Avrupa'nın nihai sınırları var mı? Uzun vadede Avrupa nereye kadar uzanıyor?" sorusunu yöneltti. Weber, 'Avrupa'nın komşularıyla iyi ilişkiler içinde olmayı istediğini' belirtip AB ile Türkiye'nin ilişkilerinde gelinen noktada en çok "dürüstlüğe ihtiyaç duyulduğunu" söyledi. "Bu nedenle Türkiye'nin AB'nin üyesi olabileceğine inanmıyorum” diyen Alman politikacı, "Ortaklık, dostluk istiyoruz ama Türkiye ile üyelik müzakerelerini sonlandırmamız gerek” ifadelerini kullandı.

Alman siyasetçi, salı günü Atina'da seçim kampanyasını başlatması dolayısıyla yaptığı konuşmada da, Türkiye'nin "hiçbir zaman AB üyesi olamayacağını" söylemişti.

Avrupa Parlamentosu seçimlerine ilk kez ortak bir seçim programıyla katılan Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) ve Hristiyan Sosyal Birlik'in (CSU) mart ayında kararlaştırdığı 20 sayfalık programda da Türkiye'nin AB üyeliğine karşı çıkılıyor. Almanya'da 26 Mayıs tarihinde yapılacak seçimlere yönelik vaatleri içeren programda, "Avrupa Birliği'nin kendi içindeki bağlılığın, yeni üyeler alınarak zayıflatılamayacağı” uyarısı yer alıyor. Gelecek beş yıl boyunca, AB'ye yeni üye alınmasının durdurulmasını talep eden Hristiyan Birlik partileri, Türkiye'nin tam üyeliğini reddettiğinin de altını çiziyor.

Öte yandan Manfred Weber, seçim kampanyasının Almanya ayağına start verdiği toplantıda, giderek güçlenen milliyetçilere karşı Avrupa değerlerinin savunulması çağrısında bulundu. "Avrupa baskı altında ve savunmada” diyen Weber, Avrupa Parlamentosu seçimlerinin, "defanstan çıkmayı başarıp başaramayacaklarını göstereceğini” söyledi.

Mayıs ayındaki seçimlerle birlikte Jean-Claude Juncker'den boşalacak Avrupa Komisyonu Başkanlığı için de yarışmayı hedefleyen Weber, "Kopuş ya da birliktelik? Aslında çoktan cevaplandırılmış olan bu soru, AB'nin birçok ülkesinde tekrar gündemde” dedi. Weber, Avrupa'nın "milliyetçilere ve bencillere karşı savunulması gerek” dedi. Toplantıda konuşan CDU Genel Başkanı Annegret Kramp-Karrenbauer ve CSU lideri Markus Söder de, popülistler ve AB karşıtlarıyla mücadele çağrısı yaptılar.

Anketlere göre, mayıs ayı sonunda yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimlerinde AB'ye eleştirel yaklaşan, popülist partilerin sandıktan güçlenerek çıkması bekleniyor. (Deutsche Welle Türkçe)