Greenpeace: Plastik atıkların yeni adresi Türkiye

Çin'in ardından diğer Asya ülkeleri de plastik atık ithalatına sınırlama getirince çöplerin adresi Türkiye oldu. İngiltere'den gönderilen plastik atık miktarı beş katına yükseldi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Çin'in ardından diğer Asya ülkelerinin de plastik atık ithalatını kısıtlaması Türkiye'nin yeni çöplük alanı olmasına yol açtı. Greenpeace tarafından hazırlanan rapora göre Dünyanın yeni plastik çöp alanı Endonezya, Hindistan ve Türkiye oldu.

Greenpeace Doğu Asya’nın yayımladığı yeni rapora göre, plastik atıkların ithalatına ilk yasak 2018 yılında Çin'den geldi. Çin'i Malezya, Vietnam ve Tayland’a izledi. Bu ülkelerin hızlı bir şekilde ithalat kısıtlamaları getirmesinin ardından ihracat Endonezya, Hindistan ve Türkiye’ye kaydı.

Greenpeace Doğu Asya, 2016-2018 yılları arasında en fazla plastik atık ithal ve ihraç eden 21 ülkenin ithalat ve ihracat rakamlarının yer aldığı bir rapor yayımladı. Raporda Çin’in 2018’de plastik ithalat yasağının etkilerine de yer verildi.

Rapora göre plastik atık ihracatı, 2016 yılında 12,5 milyon tondan 2018'de 5,8 milyon tona düşerek yaklaşık yüzde 50 oranında azaldı. Plastik üretiminin artacağı tahmin edildiğinden, ihracattaki bu düşüş plastiklerin ülkelerde stoklanmaya ya da yanlış yöntemlerle bertaraf edilmeye başlanacağı anlamına geliyor.

Greenpeace Doğu Asya Kampanya Sorumlusu Kate Lin, durumu "Bir ülke plastik atık ithalatını düzenlediği zaman, ithalat akışı bir sonraki ülkeye geçer. O da düzenleyince, bir sonrakine geçer. Ancak giderek daha yetersiz hale gelen bu sistemin yıkıcı bir etkisi var. Çünkü bu plastiklerin akibetini göremiyoruz. Bunu kabul etmek mümkün değil. Geri dönüşüm sistemleri plastik üretimine hiçbir zaman çözüm olamaz. Bugüne kadar üretilen plastiğin sadece yüzde 9'u geri dönüştürüldü. Plastik kirliliğinin tek bir çözümü var, o da daha az plastik üretmek." sözleriyle açıklıyor.

TÜRKİYE'NİN PLASTİK ATIK İTHALATI BEŞE KATLANDI

Raporun Türkiye bölümünde şu noktalara dikkat çekildi:

  • Türkiye’nin ithalatı 2016 yılının başında aylık 4.000 tondan, 2018'in başında aylık 33.000 tona yükseldi. İthalat, 2018 yılının ortalarında aylık 20.000 tona geriledi ve sabit kaldı.
  • İngiltere’den ithalat Ekim 2018’den itibaren 10.000 tona ulaşarak keskin bir artış gösterdi.
  • Hükümet, plastik atık ithalatı konusunda herhangi bir kısıtlama getirmedi.

Greenpeace Akdeniz Projeler Sorumlusu Deniz Bayram ise şöyle konuştu:

“Atık yönetimi ciddi bir konudur, kapsamlı altyapı ve denetim mekanizmaları gerektirir. Çin’in plastik atık ithalatı yasağının ardından Türkiye birdenbire gelişmiş ülkelerin çöplerinin yeni adresi oldu. Peki bu çöplerin geri dönüşümünde %100 hedefe ulaşılıyor mu? Atık ithalatının çevresel etkileri değerlendiriliyor mu? Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bir denetim uyguluyor mu? Bu soruların cevabı şimdilik yok. Türkiye henüz kendi çöpüyle baş edemeyen bir ülke. Bu yüzden kontrolsüz çöp ithalatı Türkiye'nin kendi geri dönüşüm sisteminde varolan sorunların daha da artmasına neden olabilir. Türkiye başka ülkelerin çöpünde boğulmadan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın, plastik atık ithalatıyla ilgili politikalarını gözden geçirmesini talep ediyoruz.”

(HABER MERKEZİ)