35 milyar dolarlık boşanma anlaşması

Dünyanın en zengin kişisi Jeff Bezos ile eşi MacKenzie Bezos boşandı. Eski çiftin yaptığı boşanma anlaşmasının değeri en az 35 milyar doları buluyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Dünyanın en zengin kişisi Jeff Bezos ile eşi MacKenzie Bezos değeri en az 35 milyar doları bulan mali anlaşmayla boşanma süreçlerini noktaladı. Bu anlaşmaya göre MacKenzie internet perakende devi Amazon'daki hisselerin yüzde 4'ünü koruyacak, Washington Post gazetesi ile uzay seyahati şirketi Blue Origin'deki hisselerinin tümünü ise Jeff Bezos'a devredecek.

Bu rekor anlaşma, şimdiye kadar görülen en yüksek miktar oldu. Bezos çiftinden önce en yüksek nafaka, sanat koleksiyoneri Alec Wildenstein'ın eşi Jocelyn'e ödediği 3.8 milyar dolardı.

Rekor boşanma anlaşmasının ayrıntılarını MacKenzie Bezos Twitter hesabından duyurdu.

Boşanma anlaşması öncesi Jeff Bezos'un Amazon'daki hisselerinin oranı 16,3'tü. Bezos bu oranın yüzde 75'ini elinde bulundururken, boşandığı eşi MacKenzie'ye de geri kalan %25'lik kısmı geçmiş oldu. MacKenzie Bezos, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, 'boşanma sürecinin Jeff ile karşılıklı birbilerine destek olarak sona ermesinden memnuniyet duyduğunu' söyledi.

Dört çocukları olan çift, Bezos'un Amazon'u kurduğu 1994'ten bu yana birlikteydi. MacKenzie Bezos şirketin ilk çalışanlarından biriydi.

Dünyanın en büyük perakende internet satış sitesi olan Amazon'un geçen sene yaptığı ciro 232.8 milyar doları bulmuştu. Forbes dergisine göre bu rakamla, Bezos ve ailenin serveti de 131 milyar dolara çıkmış oldu.

MacKenzie Bezos başarılı bir roman yazarı. 'The Testing of Luther Albright' ve 'Traps' adlı iki kitabı bulunan MacKenzie Bezos, Pulitzer ödüllü yazar Toni Morrison'un da Princeton Üniversitesi'nde öğrencisiydi. Morrison, MacKenzie'nin 'yaratıcı yazarlık sınıfındaki en iyi öğrencilerden biri olduğunu' söylemişti.

Bezos ve eşinin ayrılacaklarını ocak ayında duyurmasının ardından Amerikan tabloid dergisi National Enquirer, Bezos'un Fox TV'nin eski spikerlerinden Lauren Sanchez ile ilişkilerine dair özel mesajlarını paylaşmıştı. Bezos, mesajları paylaşan derginin bağlı olduğu medya grubu American Media Incorporated'ı şantaj yapmakla suçladı. Yayıncı şirket ise bu iddiaları reddetti. (BBC Türkçe)