Trump, Golan'da İsrail egemenliğini tanıyan kararnameyi imzaladı

ABD Başkanı Trump, işgal altındaki Golan Tepeleri üzerindeki 'İsrail egemenliğini' imzaladığı kararnameyle resmen tanıdı. Trump, 21 Mart tarihinde "Golan'daki İsrail egemenliğini tanımanın zamanı geldi" demişti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD Başkanı Donald Trump, Suriye'ye ait olan ve 52 yıldır işgal altında bulunan Golan Tepeleri'nde 'İsrail egemenliğini' tanıyan kararnameyi imzaladı. Trump'ın dünya çapından tepki gören bu adımı, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun ziyareti sırasında bir şova dönüştürmesi dikkat çekti.

Trump  21 Mart tarihinde ABD'nin "Golan'daki İsrail egemenliğini tam olarak tanımanın vaktinin geldiğini' söylemişti. ABD Başkanı'nın bu adımı, 9 Nisan’da İsrail'de düzenlenecek erken seçimlerde Netanyahu’ya destek olarak yorumlanıyor.

SURİYE: ULUSAL EGEMENLİĞİMİZE SALDIRI

Suriye Dışişleri Bakanlığı ise karar tepki gösterdi. Açıklamada, Trump'ın kararı "ülkenin ulusal egemenlik ve toprak bütünlüğüne karşı bir saldırı" olarak nitelendirildi; 'korsanlık' olarak da tanımlandı.

BM: GOLAN'IN STATÜSÜ DEĞİŞMEDİ

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Trump'ın imzaladığı kararnameye ilişkin olarak, "Golan’ın statüsünün değişmediği açık" dedi. Birleşmiş Milletler sözcüsü Stephane Dujarric ise "BM'nin Golan'daki politikası Güvenlik Konseyi'nin ilgili kararlarını yansıtıyor ve bu politika değişmedi" dedi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi 1981'de, İsrail’in Suriye toprağı Golan Tepeleri’ni işgal kararının yasaların ihlali olduğunu ve uluslararası bir geçerliliğinin olmadığını belirtmiş ve İsrail'den kararını iptal etmesini istemişti. (Dış Haberler)