Brezilya'da uranyum taşıyan konvoya silahlı saldırı

Brezilya'da nükleer santrale uranyum taşıyan araca silahlı saldırı düzenlendi. Saldırı sonrası nükleer santrallerin bulunduğu bölgenin güvenliğinin arttırılması tartışılıyor.

DUVAR – Brezilya’da nükleer santrale uranyum yakıtı taşıyan kamyonlardan oluşan bir konvoya silahlı kişilerce saldırı düzenlendi. Rio de Janeiro kenti yakınlarında meydana gelen olayda, konvoyun, uyuşturucu satıcılarının kontrolünde olan bir yerleşimin yakınından geçtiği açıklandı.

Saldırıyla ilgili açıklama yapan polis, konvoyun emniyetini sağlayan güvenlik güçlerinin ateşe karşılık verdiğini ve çatışma yaşandığını kaydetti. Rio’ya 145 kilometre mesafedeki Angra dos Reis kentinde yaşanan olayda ölen ya da yaralanan olmadı. Konvoy, güvenli bir şekilde ‘Angra 2’ isimli nükleer santrale ulaştı.

Federal otoyol polisi sözcüsü José Hélio Macedo, olayla ilgili yaptığı açıklamada, “Ne yazık ki o bölgede böyle saldırılar sık sık yaşanmaya başladı. Böylesine güzel bir turistik bölge suçla anılır durumda” dedi.

Brezilya’nın nükleer enerji kurumu Eletronuclear’den yapılan değerlendirmede, nükleer yakıtın zırhlı konteynerlerde taşındığı ve bir risk içermediği duyuruldu. Kurum, taşınan uranyum yakıtının, doğada bulunduğu ölçüde radroaktivite içerdiğini de açıkladı.

Nükleer santrallerin bulunduğu Angra dos Reis Belediye Başkanı Fernando Jordão, “Burası hassas bir bölge” diyerek merkezi hükümetten güvenliği artırmasını talep etti. (Kaynak: BBC Türkçe)