Avustralya'da Erdoğan'a tepki büyüyor

Yeni Zelanda saldırganının vatandaşı olduğu Avustralya'da Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a yönelik tepki büyüyor. Ülkenin önde gelen siyasetçilerinden peş peşe açıklamalar geliyor.

DUVAR – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Yeni Zelanda’daki cami saldırıları hakkındaki açıklamaları sonrasında, saldırganın vatandaşı olduğu Avustralya’dan tepki büyüyor. Avustralya Başbakanı Scott Morrison’ın Erdoğan’ın sözlerini geri almasını talep etmesinin ardından bir dizi siyasetçiden daha sert eleştiriler geldi.

‘YAS DÖNEMİNDE SARF EDİLMESİ ÖLÇÜSÜZ’

Ülkenin İşçi Partili muhalefet lideri Bill Shorten, Erdoğan’ın sözlerini ‘saldırganca’ diye niteleyip, ‘Yeni Zelandalıların yas tuttuğu bir dönemde sarf edilmesini’ eleştirdi. Yazılı bir açıklama yapan Shorten, “Bu tür ölçüsüz ve üzücü yorumlar sadece bölmek isteyenlerin işine gelir. Herhangi bir ulusun barışını veya güvenliğini korumaz” ifadelerini kullandı. Shorten, binlerce Avustralyalı ve Yeni Zelandalının 25 Nisan’daki Anzak Günü’nde ‘100 yıllık dostluğu anmak üzere Türkiye’ye geleceğini’ de hatırlattı.

‘TABUTLA TEHDİT ETTİ’

Muhafazakâr The Nationals partisinin önde gelen vekillerinden George Christensen ise Erdoğan’ın ‘Anzakları aşağıladığını’ söyledi. Christensen, Facebook sayfasından paylaştığı mesajda ‘Erdoğan Avustralyalı ve Yeni Zelandalı ziyaretçileri ülkelerine tabutlar içinde göndermekle tehdit ettiğini’ belirtti.

EMNİYET MÜDÜRÜ: HABERİMİZ VAR

Erdoğan’ın sözleri, Yeni Zelanda emniyetinin en tepesindeki isim olan Mike Bush’a da soruldu. Bush Erdoğan’ın açıklamalarından haberdar olduğunu söyleyerek, “Her tür konuşma konusunda tetikte olmaya devam ediyoruz” dedi.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Erdoğan, önceki gün Çanakkale’de yaptığı konuşmada, “Çanakkale’den 104 yıl sonra bir kez daha sesleniyor ve diyoruz ki, mesajınızı aldık. Hislerinizi de niyetinizi de anladık. Kininizin, nefretinizin canlı olduğunu anladık… İstanbul’u Konstantinapol yapamayacaksınız. Dedeleriniz geldiler, burada olduğumuzu gördüler, kimi ayakta kimi tabutta geri döndüler. Aynı niyetle gelecekseniz sizi de bekleriz. Sizleri de dedeleriniz gibi uğurlayacağımızdan hiç şüpheniz olmasın” demişti.

Bu sözler Yeni Zelanda’nın tepkisini çekmiş, Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan cami katliamı hakkındaki sözlerine açıklık getirmesini isteyeceklerini söylemişti. Avustralya Başbakanı Scott Morrison da Türkiye’nin Canberra Büyükelçisi Korhan Karakoç’u çağırmış; “Erdoğan’ın sözlerinin Avustralyalılar için çok rencide edici olduğunu ve böylesine hassas bir ortamda sarf edilmesinin pervasızlık olduğunu düşünüyorum. Bu sözlere açıklık getirilmesini ve geri alınmasını bekliyorum ve bunu talep ettim” ifadelerini kullanmıştı. (Dış Haberler)