Yeni Zelanda'da iki camiye silahlı saldırı

Yeni Zelanda’nın Christchurch kentinde, cuma namazı sırasında iki camiye silahlı saldırı düzenlendi. Saldırılarda, en az 49 kişi hayatını kaybetti, 20 kişi yaralandı. Yaralılar arasında üç Türk'ün de bulunduğu açıklandı. Faşist saldırganın saldırı anını sosyal medyadan canlı olarak yayınladığı ortaya çıkarken dört kişi gözaltına alındı

DUVAR – Yeni Zelanda’nın Christchurch kentindeki iki camiye, cuma namazı sırasında silahlı saldırı düzenlendi. Son gelen bilgilere göre, saldırılarda 49 kişi hayatını kaybetti, 20’den fazla yaralı var. Ölümlerden en az 41’inin tek bir camide yaşandığı, ikinci camide yedi kişinin yaşamını yitirdiği ve bir kişinin de hastanede öldüğü açıklandı. Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern  saldırıya ilişkin, “Yeni Zelanda’nın en karanlık günü” dedi.

Polis, saldırıyla ilgili 4 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Saldırganlardan birinin İskoç bir aileden gelen ve Avustralya’da doğan Brenton Tarrant isimli kişi olduğu belirtiliyor.

ERDOĞAN: 3 VATANDAŞIMIZ YARALI

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, saldırılarda Mustafa Boztaş ve Zekeriya Tuya isimli iki Türkiye vatandaşının da yaralandığını söyledi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise daha sonrası Türk vatandaşı olan yaralı sayısını üç olarak verdi. Erdoğan, “3 Türk vatandaşımız da yaralı. Yaralı Türk kardeşlerimden birine ulaştım, görüştüm” dedi.

Kentin Hagley Park bölgesindeki Al Noor Camisi içerisine silahlı saldırganlarca ateş açıldı. Saldırı esnasında camide, cuma namazı için 200 kişinin bulunduğu belirtildi.

OKULLAR TATİL EDİLDİ

Yeni Zelanda Polisi, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Aktif bir tetikçi ile Christchurch’te ciddi ve gelişen bir durum yaşanıyor. Polis durumu yönetme konusunda tüm kabiliyetiyle yanıt veriyor, ancak risk ortamı hala son derecede yüksek. Polis, Christchurch’te oturanların sokaklardan uzaklaşmalarını ve bir sonraki duyuruya kadar içeride durmalarını tavsiye ediyor. Christchurch okulları bir sonraki duyuruya kadar kapalı.” ifadelerine yer verdi.

Ülke çapında müslüman Yeni Zelandalıların camilere gitmemeleri yönünde uyarılar var.

SALDIRIYI CANLI YAYINLADI

Öte yandan saldırganın saldırı anını sosyal medyadan canlı olarak yayınladığı ortaya çıktı.

Videodan elde edilen görüntüde, saldırgan bir yandan aracını sürerken, yolcu koltuğunda 3 silah görülüyor.

Saldırganın,  saldırı sırasında silahın şarjörünü birçok kez değiştirdiği görülüyor.

Aracından inen saldırgan caminin kapısından girer girmez ateş etmeye başlıyor.

TÜRKİYE’DEN KINAMA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal medya hesabı üzerinden saldırıya ilişkin tweet attı. Erdoğan, “Yeni Zelanda’da Nur Camii’ne ve orada ibadet etmekte olan Müslümanlara yapılan terör saldırısını şiddetle kınıyor, faillerini lanetliyorum. Saldırıda hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Maalesef dünyada yükselmekte olan ırkçılık ve İslam karşıtlığının yeni bir örneği olarak yaşanan bu acı hadiseden dolayı İslam dünyasına ve Yeni Zelanda halkına ülkem ve şahsım adına başsağlığı diliyorum” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da Twitter hesabından paylaşımda bulunarak, Yeni Zelanda saldırısını kınadı.

Kalın, “Yeni Zelanda #Christchurch’te Nur Camine yapılan ırkçı ve faşist saldırıda onlarca kişi hunharca katledildi. Saldırıyı şiddetle kınıyor, ölenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Bu saldırı, İslam karşıtlığının ve Müslüman düşmanlığının geldiği noktayı göstermektedir. İslam ve Müslüman karşıtı İslamofobik söylemlerin sapık ve canice bir ideolojiye dönüştüğünü defalarca gördük. Dünya artık bu söylemlere karşı sesini yukseltmeli ve İslamofobik faşist terörizme dur demelidir” ifadelerini kullandı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de “Yeni Zelanda’daki hunhar terör saldırısını nefretle lanetliyorum. Teröristlerin, arkalarında duran güçlerin bütün sinsi planlarının ortaya çıkarılmasını, insanlık vicdanıyla paylaşılmasını temenni ediyorum. Hayatlarını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara şifa diliyorum” dedi.

İYİ Parti  Uluslararası İlişkiler ve Türk Dünyası’ndan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Kamil Erozan da yaptığı yazılı açıklamada, “Yeni Zelanda’nın Christchurch kasabasında üstelik de Cuma Namazı sırasında iki camiye düzenlenen silahlı saldırı bugüne dek Yeni Zelanda tarihinde görülmemiş elim bir olaydır. Irkçı ve yabancı düşmanı canilerin gerçekleştirmiş olabileceği bu olayı en şiddetli biçimde lanetliyoruz. Bu hunharca saldırıda yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabır, yaralananlara acil şifalar diliyor ve tüm Yeni Zelanda halkına ve Yeni Zelanda’da yaşayan vatandaşlarımıza taziyelerimizi sunuyoruz” ifadelerini kullandı.
(DIŞ HABERLER)