Tanıklar anlatıyor: Kurşunları bitsin diye dua ettik

Yeni Zelanda'daki cami saldırısının tanıkları dehşet anlarını anlattı. Saldırganın caminin içinde kurşun yağdırdığını anlatan tanıklar "Kurşunları bitsin" diye dua ettiklerini söyledi.

DUVAR – Yeni Zelanda’da iki farklı camide en az 49 kişinin hayatını kaybettiği saldırıların görgü tanıkları yaşadıkları dehşeti anlattı. Saldırı sırasında camide bulunan bir kişi “Kurşunları bitsin” diye dua ettiğini söylerken, bir yaralıya eşiyle telefon konuşarak yardım eden bir kadın “Keşke daha fazlasını yapabilseydim” diye gözyaşlarına boğuldu.

‘DUA EDEREK BEKLEDİM’

Yeni Zelanda tarihinin en kanlı terör saldırısından kurtulan bir kişi, TV New Zealand ile söyleşisinde saldırganın bir kişiyi doğrudan vurduğunu gördüğünü, önce erkekleri sonra da kadınları hedef aldığını anlattı. Görgü tanığı, “Yapabildiğim tek şey, “Allah’ım lütfen, bu adamın kurşunları bitsin” diyerek beklemek ve dua etmek oldu” dedi.

‘YEDİ KEZ ŞARJÖR DEĞİŞTİRDİ’

Bir diğer tanık Farid Ahmed, saldırganın kaçan kişilere de ateş açtığını, kendisinin bir sıranın altına saklanıp nefesini tuttuğunu söyledi; Ahmed, “Yedi kez şarjör değiştirdi” dedi.

‘KİMSE TETİĞİ O KADAR HIZLI ÇEKEMEZ’

AFP ajansına konuşan Filistinli bir tanık ise bir kişinin başından vurulduğunu gördüğünü söyledi. Tanık, “Otomatik bir silah kullanıyor olmalıydı. Kimse tetiği o kadar hızlı çekemez” diye konuştu.

‘KİMSENİN HAYATTA KALMASINI İSTEMİYORDU’

Saklanarak kurtulduğunu anlatan bir diğer tanık, insanların kaçabilmek için camları kırdığını söyleyerek “Onlara ateş açmaya başladı. Hayatta olduğunu düşündüğü herkese ateş etmeye devam etti. Kimsenin hayatta kalmasını istemiyordu” dedi.

’66 YAŞINDAYIM, BÖYLE BİR ŞEYİ GÖRECEĞİMİ DÜŞÜNMEZDİM’

Yeni Zelanda basınına konuşan bir kadın ise saldırıda yaralanan bir kişiye nasıl yardım ettiğini anlattı. Yaralı bir adamın eşini aramaya çalıştığını söyleyen kadın, telefonda kendisinin konuştuğunu ve eşine “Kocanız caminin dışında vuruldu. Buraya gelmeyin, onu hastanede bekleyin” dediğini aktardı. Yeni Zelandalı kadın, yaralı adama yardım gelene kadar yanında beklediğini, bu sırada yolun karşısında bir başka yaralının hayatını kaybettiğini söyledi. Kadının “66 yaşındayım ve böyle bir şeyi Yeni Zelanda’da göreceğimi hiç düşünmezdim, çok korkunçtu” deyip “Keşke daha fazlasını yapabilseydim” diye ağladığı görüntüler internette viral oldu. (Dış Haberler)