Diktatör Franco'nun mezarının nereye taşınacağı belli oldu

İspanya'da eski diktatör Francisco Franco'nun mezarı 10 Haziran'da ailesinin mezarlığına taşınacak. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Carmen Calvo, yeni mezarlık için "Diktatörü, yüceltecek bir yer olmaması için aile mezarlığını seçtik" ifadelerini kullandı.

DUVAR – İspanya’da sosyalist azınlık hükümeti, eski diktatör Francisco Franco’nun mezarının 10 Haziran’da Şehitler Vadisi’ndeki anıttan çıkarılıp, eşinin gömülü olduğu aile mezarlığına taşınması kararı aldı. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Carmen Calvo, yaptığı basın açıklamasında diktatör Franco’nun ailesinin onayı alınmadan seçilen yeni mezarlık için “Diktatörü, yüceltecek bir yer olmaması için aile mezarlığını seçtik” değerlendirmesinde bulundu.

Hükümet Sözcüsü Carmen Calvo, diktatör Franco’nun mezarının taşınmasıyla ilgili tarih ve yer belirlediklerini söyledi. Calvo, diktatör Franco’nun mezarının 10 Haziran’da Valle de los Caidos’daki (Şehitler Vadisi) bazilikanın içindeki anıt mezardan çıkarılıp, Madrid’in El Pardo ilçesindeki Mingorrubio mezarlığında, eşi Carmen Polo’nun da gömülü olduğu aile mezarlığına taşınacağını açıkladı.

Sözcü Calvo, aldıkları kararın, 28 Nisan’da yapılacak erken genel seçimlerden sonra iktidara kim gelirse gelsin “uygulanmak zorunda” olduğunu savundu.

FRANCO’NUN AİLESİ KARARIN DURDURULMASINI İSTİYOR

Diğer yandan diktatör Franco’nun mezarının çıkarılmasının durdurulması talebiyle Franco’nun ailesinin ve Franco Vakfı’nın başvurusu hâlen Yüksek Mahkeme tarafından inceleniyor. Hükümet Sözcüsü Calvo, mahkemenin vereceği kararı beklemeden hükümetin karar almasının “normal” olduğunu belirtti.

İspanya’da Haziran 2018’de iktidara gelen sosyalist azınlık hükümeti, 24 Ağustos’ta diktatör Franco’nun mezar yerinin değiştirilmesi için kanun hükmünde kararname çıkarmıştı. İspanyol meclisinde de onaylanan kararname sonrası hükümet yetkilileri ilk Aralık sonu daha sonra da Ocak ayı sonuna diktatör Franco’nun kalıntılarının çıkartılacağına ilişkin açıklamalar yapmış ancak bunu sonuçlandıramamıştı.

İspanya’da iç savaş ve sonrasında, 1936-1975 yılları arasında ülkeyi yöneten diktatör General Francisco Franco’nun kemikleri, kendisinin ölmeden önceki vasiyeti doğrultusunda Madrid’in 52 kilometre kuzeyindeki Valle de los Caidos’daki (Şehitler Vadisi) bazilikanın içine defnedilmişti.

Bazilikada diktatör Franco’nun yanında faşist Falange partisinin kurucusu Jose Antonio Primo de Rivera’nın mezarı ile İspanya İç Savaşı’nda hayatını kaybeden 33 binden fazla kişinin toplu mezarı da burada bulunuyor. Hükümet, bu mezarların da açılıp cesetlerin kimlik tespitlerinin yapılmasının ardından ailelerine teslim edilmesini planlıyor. (Kaynak: Sputnik)