BM'den Yeni Zelanda açıklaması: İslamofobik, terörist ve ırkçı bir saldırı

Birleşmiş Milletler Yeni Zelanda'daki saldırılar ile ilgili açıklama yaptı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet her türlü ırkçılıkla mücadele edeceklerini vurgularken saldırıyı, "İslamofobik, terörist ve ırkçı bir saldırı" olarak değerlendirdi.

DUVAR – Birleşmiş Milletler (BM), Yeni Zelanda’nın Christchurch kentindeki iki camiye düzenlenen silahlı saldırı ile ilgili açıklama yaptı. Yapılan açıklamada saldırının “İslamofobik, terörist ve ırkçı bir saldırı” olduğu vurgulandı.

BM İnsan Hakları Konseyi’nin 40’ıncı oturumunda, terör saldırısında hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulunuldu. Burada konseye hitap eden BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, konseyin ırkçılığa, hoşgörüsüzlüğe, yabancı düşmanlığına ve her türlü ayrımcılığa son verilmesine karşı bir yapı olduğunu vurgulayarak, “Irkçılık, dayandığımız her şeye aykırıdır” dedi.

‘IRKÇILIĞIN HER ÇEŞİDİYLE MÜCADELE EDECEĞİZ’

Yeni Zelanda’daki iki camiye yapılan saldırıyı kınayan Bachelet, şunları kaydetti:

“Yeni Zelanda’da sadece saatler önce iki camiye yapılan ölüm saçan İslamofobik ve terörist saldırı, ırkçılığın can almasına korkunç başka bir örnektir. Şimdi ve 21 Mart Uluslararası Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılması Günü’nde, dünya halklarına, kurbanların, onların acılarının ve adalet taleplerinin yanında olacağımıza dair sözümüzü yineliyoruz. Irkçılığın her çeşidine karşı yılın her günü mücadelemiz devam edecek.” (Kaynak: Sputnik)