IŞİD'den kurtarılan Ezidi çocuk: Canlı bomba eğitimi verdiler, sıra bana gelmedi...

Suriye Demokratik Güçleri'nin IŞİD'den kurtardığı Ezidi çocuklardan biri, yaşadığı karanlık günleri anlattı: Benden de sıram geldiğinde kendimi patlatmam istendi ama sıra bana gelmedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - IŞİD’in Suriye’deki son mevzisi olan Bağuz beldesinden son iki haftada 40 Ezidi çocuk kurtarıldı. Kurtarılanlar arasında bulunan 15 yaşındaki Azad Hıdır, IŞİD'in elinde geçirdiği günlerde yaşadıklarını anlattı; örgütün kendilerini canlı bomba olarak yetiştirdiğini ve beline bağladığı bombalı kemerle çatışmalara götürüldüğünü söyleyip, "Benden de sıram geldiğinde kendimi patlatmam istendi ama sıra bana gelmedi" dedi.

Hıdır, annesi, babası ve dört kardeşi ile birlikte yaklaşık beş yıl önce IŞİD tarafından kaçırılmış. Bu sırada 10 yaşındaymış. Dört ay içinde örgüt mensupları onu zorla ailesinden ayırmış.

'İLK ÖNCE ŞEHİT OLMAK İSTİYORDUK'

Erbil merkezli Rudaw sitesine konuşan Hıdır, ailelerinden koparılan Ezidi çocukların Suriye'de farklı bir kampta eğitime tabi tutulduğunu söylüyor. Hıdır, "Bir yıl 3 ay boyunca bize kendi fikirleri hakkında eğitim verdiler. İlk önce bizi sorumluların evinin önüne nöbetçi olarak bıraktılar. Daha sonra bizi çatışmalara götürdüler. Ne zaman çatışmaya gitsek hepimiz ilk önce şehit olmak istiyorduk" dedi.

'KENDİNİ PATLATAN ÇOCUKLAR OLDU'

Suriye’de dört büyük askeri kampta yaklaşık 500 Ezidi çocuğun canlı bomba olarak eğitildiğini belirten Azad Hıdır, "Bizi götürdükleri bir kampta 60 çocuk eğitiliyordu. Bunlardan 34’ü Ezidi çocuklardı. Biz birbirimizi kardeş olarak çağırıyorduk" diye anlatıyor o günleri... Kendisinin de birçok defa çatışmalara götürüldüğünü belirten Hıdır, "Belimize intihar yeleği bağlıyorlardı. Kendini patlatan çocuklar oldu. Benden de sıram geldiğinde kendimi patlatmam istendi ama sıra bana gelmedi" dedi.

'KARDEŞİM DÖNMEK İSTEMEDİ'

Hıdır, Bağuz’da hâlâ Ezidi çocukların bulunduğunu, kendi kardeşlerinden birinin de dönmek istemediğini söylüyor. Hıdır, "Kardeşime IŞİD'in bize neler yaptığını anlattım, kötülüklerini izah ettim. Gelip kurtulmasını istedim ama o dönmek istemedi. Hatta bizi kafirlikle suçladı" diye konuştu. Hıdır'ın ailesinden şu ana kadar kendisi ve dört kardeşinden sadece biri kurtarılabildi. Aileden geri kalanların akıbeti henüz bilinmiyor.

Duhok merkezli Kaçırılan Ezidileri Kurtarma Ofisi verilerine göre, IŞİD 3 Ağustos 2014 günü Şengal ve çevresine saldırdığında aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 6 bin 417 kişiyi kaçırdı. Şu ana kadar bu kişilerden 3 bin 371'i kurtarıldı. Ağustos 2014'te 1293 Ezidi IŞİD tarafından öldürüldü. Şengal ve çevresinde şu ana kadar 71 toplu mezar bulundu. (Rudaw)