Kurtarma gemisine Alan Kurdi'nin adı verildi

Kurtarma gemisine Alan Kurdi ismi verildi. Abdullah Kurdi, "Oğlumun hali unutulamaz" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Muğla'nın Bodrum ilçesinden Yunanistan'ın İstanköy adasına şişme botla geçmeye çalışırken annesi ve kardeşi ile birlikte boğularak hayatını kaybeden üç yaşındaki Alan Kurdi'nin ismi Akdeniz’de sığınmacıları kurtarma görevini sürdüren gemiye verildi. Önceki adı 'Professor Albrecht Penck' olan gemi için İspanya’nın Balear Takımadaları'na ait Mayorka adasında bulunan Palma de Mallorca’da bir limanda tören düzenlendi.

Törene Alan Kurdi’nin babası Abdullah Kurdi, halası Tima Kurdi, politikacılar, dernek görevlileri, gönüllüler ve bölgede yaşayanlar katıldı. Törene katılan baba Abdullah Kurdi, "Bugün benim için çok zor bir gün zira birçok anıyı yeniden yaşıyorum. Alman kurtarma gemisinin oğlumun adını taşıyacağı için mutluyum. Bu organizasyonda iyi kalpli inanlar var. Oğlumun sahildeki o hali unutulamaz. Karım ve oğullarımın kaybına duyduğumuz üzüntü, bunun gibi oğulları ve kızları trajik biçimde kaybedilen binlerce aile tarafından paylaşıyor" ifadelerini kullandı.

Törende konuşan Sea-Eye Sözcüsü Carlotta Weibl, "Alan Kurdi ismi, bize yaptığımız işi hatırlatacak. Bu gemiler, kaptanlar, STK'lar ve yanlış yönlendirilmiş politikacılarla yapılan çatışmalarla ilgili değil. Bu Alan, Galip, Rihan gibi her gün Akdeniz’de boğulan gerçek insanlarla ilgili. Ve bu sevdiklerinin hissetmesi gereken sonsuz acı ve keder ile ilgili" dedi. (İSPANYA/DHA)