Jeff Bezos: Çıplak fotoğraflarımı yayımlamakla tehdit ediyorlar

Jeff Bezos kendisine şantaj yapıldığını söyledi. Bezos, çıplak fotoğraflarla tehdit edildiğini belirtti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Çevrimiçi alışveriş sitesi Amazon'un sahibi ve aynı zamanda dünyanın en zengin ismi olan Jeff Bezos, çıplak fotoğraflarının yayımlanmasıyla tehdit edildiğini söyledi.

Amerikan tabloid gazetesi olan National Enquirer'in fotoğraflarını yayınlamakla şantaj yaptığını söyleyen Bezos, "Benim pozisyonumda bir kişi bu tür bir zorbalığa dayanamıyorsa, kaç kişi dayanabilir?" ifadesini kullandı.

Amazon CEO'su Jeff Bezos’un, kişisel bloğunda National Enquirer'in kendisine şantaj yaptığını iddia ederek kendisine gönderdikleri yazışmaları yayınlaması ABD'de  gündem oldu. ABD’de süpermarketlerde satılan National Enquirer’in bağlı olduğu American Media Inc. (AMI) şirketi hakkındaki soruşturmadan geri çekilmediği sürece, açık fotoğraflarının yayınlanmasıyla tehdit edildiğini kaydeden Bezos, bu tehditlere boyun eğmeyeceğini belirterek, e-postalarda yer alan fotoğraflarla ilgili bilgileri de yayınladı.

Derginin editörü Dylan Howard tarafından gönderilen e-postalarda, Bezos’un sol elinde telefon tutarken çıplak çekilmiş fotoğraflarının bulunduğu, ayrıca Bezos’un evlilik yüzüğünün de görüldüğü fotoğraflar arasında sevgilisi Sanchez’in de fotoğraflarının bulunduğu iddia edildi. Bezos, National Enquirer’in eski Los Angeles TV sunucusu olan sevgilisi Sanchez’le olan ilişkisini ilk ortaya çıkarıması sonrası eşi McKenzie ile boşanmıştı. Bezos, bu olay sonrasında özel dedektif  Gavin de Becker'i bu sızıntıyı bulması için görevlendirmişti.

Bezos, bu olaydan birkaç gün sonra, AMI'den bir temsilcinin kendisine yaklaştığını ve ‘soruşturmamızı durdurmazsak’ metin mesajlarının ve fotoğrafların daha fazlasını yayınlamakla tehdit ettiğini iddia etti.

'KAÇ KİŞİ DAYANABİLİR?'

Yayınlanan tehdit mektubunda "Bu e-postayı göndermekten hiçbir editör memnuniyetlik duymazdı. Umarım sağduyu hâkim olabilir - ve hızlı bir şekilde" ifadeleri yer alırken,  AMI’nin genel başkan yardımcısı ve de Becker’in avukatı arasında geçtiği iddia edilen başka bir e-postadaysa tarafların karşılıklı olarak kabul edilebilecekleri ve AMI’nin siyasi olarak motive edildiğini veya siyasi güçler tarafından etkilendiğini öne sürecek hiçbir bilgi veya temele sahip olmadıkları yönde atıfta bulunacaklarını kabul eden bir anlaşma önerisi yeraldı.

Bezos, Medium.com’daki bloğunda yayınlanan e-postanın “AMI’nin gazetecilik ayrıcalıklarını silahlandırma, gerçek gazeteciliğin ilkelerini ve amacını görmezden gelme konusunda uzun süredir bir  üne sahip olduğunu” belirtti. Bezos, AMI'nin ‘gasp ve şantaj’ ile devam etmesine izin vermek yerine, ‘tehdit ettikleri şahsi zarar ve utançlara rağmen’ e-postaları serbest bırakmaya karar verdiğini belirterek şunları kaydetti;

“AMI’ın vereceği herhangi bir kişisel utanç, arka koltuğa geçmeme neden olabilir, çünkü burada çok daha önemli bir konu var;  Benim pozisyonumda bir kişi bu tür bir zorbalığa dayanamıyorsa, kaç kişi dayanabilir?” (DHA)