Trump'ın avukatına hapis cezası

Trump'ın avukatı Micahael Cohen üç yıl hapis cezasına çarptırıldı. Cohen seçim soruşturmasında itirafçı olmuştu.

DUVAR – ABD başkanı Donald Trump’ın avukatı Michael Cohen iki kadına yasadışı yöntemlerle iki kadına susmaları için rüşvet verme suçundan 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Michael Cohen, Rusya’nın 2016’daki başkanlık seçimlerine müdahale ettiği iddialarının incelendiği soruşturmada Özel Yetkili Savcı Robert Mueller ve ekibiyle uzlaşarak itirafçı olmayı kabul etmişti.

52 yaşındaki Michael Cohen eçim kampanyasının finansmanı yasasının ihlal etmekle suçlanıyordu. Cohen, bu yüzden 36 ay ceza aldı. Buna ek olarak Cohen kendine yöneltilen savcıların “kongreye yanlış beyanda bulunma” suçlamasını da kabul  ettiği için fazladan iki ay daha hapis yatacak.

KADINLARA SUS PAYI ÖDEMEYİ KABUL ETTİ

Cohen, Playboy modeli Karen McDougal ve porno film oyuncusu Stormy Daniels’a seçim yarışı boyunca konuşmamaları için Trump’ın emriyle para ödediğini itiraf etmişti. Trump’ın avukatı, 2016 yılının Kasım ayında seçimlerden hemen önce Stormy Daniels’a 130 bin, Karen McDougal’a da 150 bin ödeme yapmıştı. Michael Cohen bu 500 bin dolar tazminat ödemek ve seçin finansman yasalarını ihlal ettiği için de 1,4 milyon dolarlık bir parayı da iade etmek zorunda kalacak.

AZLEDİLMENİN ÖNÜ AÇILIR MI?

Donald Trump ise yanlış bir şey yapmadığının altını çizerek “Herhangi bir yanlışı olmayan ve ülkeye tarihinin en iyi ekonomik şartlarını yaşatan birinin azledilmesi kolay değil. Endişeli değilim, böyle bir şey olursa insanlar ayaklanır.” açıklamasında bulundu. Demokrat Parti cephesi ise seçim finansman yasasının  ihlalinin Trump’ın azledilme olasılığını güçlendirdiğini öne sürüyor.

Soruşturmayı yürüten savcılar Cohen hakkında başta “başkanlık seçimlerini etkilemeye çalışmak” dahil çeşitli federal suçlardan dolayı 63 aya kadar hapis cezası istemişti. Özel yetkili savcı Mueller ise Cohen’in Trump’ın kampanyası ve Rusya arasındaki irtibata ilişkin değerli bilgi sağladığı gerekçesiyle daha az ceza verilmesi önerisinde bulunmuştu. (Dış Haberler)