Sarkisyan'dan Erdoğan'a: Neden konuşmuyoruz?

İsviçre RTS TV kanalında program konuğu olan Ermenistan Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a diyalog mesajı iletti. Sarkisyan, Erdoğan'a ilk mesajının 'Gelecek ve halklarımız hakkında konuşmalıyız' olacağını söyledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İsviçreli RTS televizyonuna demeç veren Ermenistan Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan, Ermenistan'ın Hristiyanlıktaki affetme ilkesini de göz önünde bulundurarak Türkiye'yle diyaloğa hazır olduğunu belirtti.

'Ermeni Soykırımı'nın zamanında kabul edilip kınanmadığını ve bunun 20. yüzyılda yeni suçlara ve soykırımlara yol açtığını söyleyen Sarkisyan, Erdoğan'la görüşmesi halinde kendisine ilk olarak ne söyleyeceğini anlattı

'TÜRKİYE ÖNCE PİŞMAN OLMALI VE İTİRAF ETMELİ'

Sarkisyan, Ermenistan'ın Türkiye'yi günün birinde affetmesinin ihtimal dahilinde olduğunu ancak bunun için öncelikle Türkiye'nin pişmanlık duyması ve itirafta bulunması gerektiğini ifade etti.  Sarkisyan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la bir araya gelmesi halinde kendisine ilk olarak şunları söyleyeceğini anlattı; "Günaydın sayın Cumhurbaşkanı. İstişare etmemiz gereken şeyler olduğunu düşünüyorum. Sen Türkiye'nin Cumhurbaşkanısın, ben de Ermenistan'ın. Atalarım, ailem Bitlis, Van ve Erzurumlu. Neden kendi geçmişlerimiz hakkında konuşmuyoruz? Gelecek ve halklarımız hakkında konuşmalıyız. Hristiyanlık, affetmeyi öğretir." (Sputnik)