Ekvador'da göçmen kuşların ölümü araştırılıyor

And Dağları'nda yaşayan Ozogoche Alto kabilesi bölgede göç ederken ölen kuşların intihar ettiğini düşünüyor. Kuş bilimcileri ise yaptıkları araştırmada ölen kuşlarda herhangi bir anomali saptamadıklarını söylüyorlar.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Ekvador'da And Dağları'nın 3500 metre rakımında yaşayan Ozogoche Alto kabilesi, göçmen bir kuş türünün gizemli ölümünü tanrıların kendilerine verdiği bir hediye olarak görüyor. Kabile üyeleri, Alaska bölgesinden Güney Amerika'ya göç ederken ölen kuşların, kutsal göle arınmak için girerek intihar ettiklerine inanıyor.

Kabilenin üyelerinden Miguel Marcatoma kuşların ölümleri hakkında, "Eğer birileri bir şeyler anlatıyorsa efsaneden bahsedebiliriz ama burada bu olaya şahit insanlar var. Bu da bu durumu efsane olmaktan çıkarıyor. Bu bizim görmekten keyif aldığımız bir gerçek" diyor.

euronews'in haberine göre, yüzlerce ölü kuşu toplayan kabile üyeleri, göl etrafında bir arınma ritüeli gerçekleştiriyor.

Çullukgiller familyasına ait tür olan Upland Sandpiper göçmen kuşlarının ölümü kuş türlerinin korunması için çalışan BirdLife International'ın araştırma konusu haline geldi.

Bölgede ölen kuşlar üzerinde çalışan ornitolog (kuş bilimci) Tatiana Santander, tahminlerinin aksine kuşlarda herhangi bir anomali görmediklerini belirtiyor. Santander, kuşların ölümü hakkında en olası teoriyi "And Dağları arasından geçerken güçlü rüzgarlar ve fırtınalar nedeniyle yönlerini şaşırıyorlar. Geceleri göç eden kuşlar, yönlerini kaybetmenin verdiği şaşkınlık haliyle yanlışlıkla soğuk göl suyuna temas ediyor. Kuşlar bu kadar soğuk suya değerlerse, termal şok geçirip ölürler" sözleriyle anlatıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR